Nakon što je 2007. zamrznuto obavezno služenje vojnog roka, u korist razvijanja manje, ali učinkovitije profesionalne vojske, posljednjih godina ponovno se razmatralo njegovo uvođenje, a vladajući najavljuju da će se s obaveznim vojnim osposobljavanjem početi ovoga ljeta
Većina toga o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka (vojnog osposobljavanja) je poznata, iako službeni dokument još nije ugledao svjetlo dana, a tportal je pokušao na jednom mjestu prikupiti sve službene i neslužbene informacije koje se odnose na njega.
Kad će se početi primjenjivati?
Datum početka primjene obaveznog vojnog osposobljavanja još uvijek je nepoznat jer se prije toga mora ispuniti nekoliko uvjeta. Iako je ministar obrane Ivan Anušić uvjeren da će se prvi pozivi za to poslati u lipnju, a da će se s obukom započeti u listopadu, pitanje je hoće li se sve stići napraviti do tih rokova. Podsjetimo, Anušić je lani rekao da bi obuka mogla početi početkom ove godine, no godina traje već više od tri mjeseca, a nismo ništa bliže uvođenju obaveznog vojnog roka nego što smo bili prošle godine.
Gdje zapinje i kakva je procedura?
Da bi se mogao aktivirati obavezni vojni rok, potrebno je da Sabor usvoji izmjene Zakona o obrani. No te izmjene, iako u Ministarstvu obrane tvrde da su pripremljene, još nisu upućene u saborsku proceduru niti ih je javnost vidjela, a jedine informacije one su koje ministar obrane Anušić i drugi ministri s vremena na vrijeme prezentiraju preko medija.
Prije usvajanja u Saboru morat će proći i postupak javnog savjetovanja, koji u pravilu traje 30 dana, a bit će potrebno i osigurati podršku predsjednika RH Zorana Milanovića. On pak svoju podršku uvjetuje održavanjem sjednice Vijeća za obranu, a ona još nije zakazana. Kako neslužbeno doznaje tportal, prijedlog izmjena zakona još nije stigao na Pantovčak.
Koliko će trajati?
Predviđeno je da obuka traje dva mjeseca, odnosno osam tjedana, koliko sada traje i dragovoljno vojno osposobljavanje.
Koje su beneficije za ročnike?
Polaznici obaveznog vojnog osposobljavanja, kao je rekao ministar Anušić, dobivat će mjesečnu naknadu u neto iznosu od 1100 eura, vrijeme provedeno na obuci računat će im se u radni staž, a po njezinu završetku imat će prednost pri zapošljavanju u državnim i javnim institucijama. Također, za vrijeme služenja neće smjeti dobiti otkaz, ako su zaposleni.
Tko će biti pozvan na odsluženje vojnog roka?
Nulta generacija koju će se pozivati na služenje bit će 19-godišnjaci. S obzirom na to da sustav ne može primiti toliko velik broj ljudi, a riječ je o oko 20.000 mladića po godini rođenja, neki neće biti ni pozvani na služenje. Ovdje valja napomenuti da se podaci o 20-ak tisuća muške djece po godini rođenja odnose na generacije mladića koji su danas dovoljno stari da mogu služiti vojni rok. Posljednjih godina broj novorođene djece u Hrvatskoj drastično je pao pa je, primjerice, 2023. rođeno tek nešto više od 16.000 muške djece, ali s tom brojkom će se, vezano za vojni rok, računati tek za nekih 16 godina.
>>> 'Ne znam što dobivamo obveznim vojnim rokom. Treba nam sustav totalne obrane'
Iz MORH-a najavljuju da dio mladića zdravstveno neće biti sposoban za služenje, što će smanjiti njihov broj, a prema Anušićevoj izjavi, pozivat će se po 800 ročnika u naraštaju kroz pet naraštaja godišnje, što ukupno čini 4000 njih. S obzirom na prije spomenutih 20.000 muškaraca iz svakog godišta koji su sada spremni služiti, jasno je da MORH misli pozvati na služenje manje od četvrtine njih. Hoće li preostalih 15-ak tisuća godišnje ići na civilno služenje ili se neke od njih, unatoč dobrom zdravstvenom stanju, uopće neće pozvati, kao ni o čemu bi to moglo ovisiti, zasad nije poznato.
Gdje će se provoditi obuka?
Za smještaj i obuku ročnika predviđena su tri centra - vojarne u Kninu, Požegi i Slunju.
Što će ročnici učiti na obuci?
Obuka će, prema informacijama iz MORH-a, pokriti sedam glavnih područja, uključujući upotrebu osobnog naoružanja, taktiku kretanja i reakcije na bojištu, komuniciranje, zaštitu, vojnu službu i tjelesnu spremu.
Kako će obveznici dobivati pozive?
Vojni obveznici koje se poziva na obavezno vojno osposobljavanje pozive će dobivati poštom ili kroz sustav e-Građani.
Je li upis u vojnu evidenciju isto što i poziv na služenje vojnog roka?
Posljednjih dana na kućne adrese mladića koji u 2025. navršavaju 18 godina počeli su stizati pozivi na upis u vojnu evidenciju. Kao i svake prethodne godine, neki su to shvatili kao poziv na služenje vojnog roka, no riječ je o nečem sasvim drugom. Naime, prema Zakonu o obrani, svi mladići koji u određenoj godini postaju punoljetni moraju se upisati u vojnu evidenciju zato što punoljetnošću postaju vojni obveznici, pa država mora znati s koliko njih raspolaže, saznati gdje tko živi i slično, da bi ih se na temelju te vojne evidencije kasnije zvalo na služenje vojnog roka ili, u najgorem slučaju, provela mobilizacija u slučaju napada ili rata.
Kako će izgledati jedan dan ročnika?
Načelnik Glavnog stožera, general Tihomir Kundid, za RTL je nedavno opisao kako će izgledati jedan dan ročnika.
'To je definirano u skladu s izrađenim konceptom temeljnog vojnog osposobljavanja. U sklopu koncepta nalazi se program obuke i osposobljavanja ročnika. Da budem konkretan - ustajanje rano ujutro, nakon čega ide tjelovježba, pa redovna obuka do ručka. Poslije ručka je kratak odmor i nastavlja se s poslijepodnevnom obukom do večere. Poslije večere ročnici imaju raspoloživo slobodno vrijeme da se bave aktivnostima kojima se žele baviti', kaže Kundid.
Što je prigovor savjesti?
Ustav RH navodi da je vojna obaveza i obrana Republike Hrvatske dužnost svih za to sposobnih državljana, ali isto tako i da je 'dopušten prigovor savjesti onima koji poradi svojih vjerskih ili moralnih nazora nisu pripravni sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u oružanim snagama', uz dodatak da su te osobe obavezne ispunjavati druge dužnosti određene zakonom.
Koliko će civilni ročnici biti na obuci?
Ni to još nije do kraja odlučeno, ali prema izjavama ministra Anušića, dok će ročnici provesti dva mjeseca na obuci, civilni ročnici služit će tri ili četiri mjeseca.
Gdje će se obavljati civilna obuka?
Ni to još nije detaljno objavljeno, ali je poznato da će nositelj civilne obuke biti MUP, u čijem se sastavu nalazi sustav Civilne zaštite, te ministarstva uprave, zdravstva i socijalne skrbi. Dio civilnih ročnika proći će obuku iz civilne zaštite, a drugi će raditi u tijelima državne i javne uprave. Hoće li svi civilni ročnici proći neku vrstu obuke o ponašanju u kriznim situacijama, spašavanju ranjenih i ozlijeđenih i slično, još nije poznato.
Hoće li civilni ročnici dobivati naknadu?
Civilni ročnici neće dobivati naknadu od 1100 eura, kakvu primaju vojni ročnici. Iako ni taj segment nije do kraja riješen, neslužbeno se doznaje da će prijedlog biti da oni koji prođu obuku u sustavu MUP-a, odnosno Civilne zaštite, dobiju naknadu od 250 eura mjesečno, a smještaj i hrana bit će im osigurani u centrima Civilne zaštite. Civilni ročnici koji budu 'radili' u državnim i lokalnim institucijama neće dobivati ništa s obzirom na to da će dolaziti od kuće, provesti osam sati 'na poslu' te se nakon toga vratiti kući. Njima će biti nadoknađeni samo putni troškovi.
Hoće li djevojke biti pozivane na služenje?
Djevojke neće biti pozivane na obavezno služenje vojnog roka ili u civilnu službu, ali i dalje se mogu prijavljivati za dragovoljno služenje vojnog roka. U posljednje vrijeme oko 15 posto dragovoljnih ročnika u Hrvatskoj čine žene.
Tko ne mora ići na obavezno služenje vojnog roka?
Osim djevojaka, jedini koji ne moraju ići na služenje vojnog roka su muškarci čije zdravstveno stanje to ne dozvoljava, za što moraju predočiti medicinsku dokumentaciju. Svi drugi obavezni su odslužiti vojni rok ili civilno služenje zbog odredbe iz Ustava da je 'vojna obaveza i obrana Republike Hrvatske dužnost svih za to sposobnih državljana'. To se odnosi i na osobe koje ne žive na teritoriju Hrvatske, a državljani su Republike Hrvatske.
Koliko će obavezni vojni rok koštati?
Ministar Anušić rekao je u više navrata da je procijenjeni godišnji trošak obaveznog vojnog roka oko 20 milijuna eura. Od te bi svote, prema Anušićevoj izjavi o visini naknade i broju ljudi koji će se godišnje pozivati, na naknade ročnicima trebalo otići 8,8 milijuna eura godišnje.