Vijeće sigurnosti UN-a održat će u srijedu na večer po srednjoeuropskom vremenu izvanredni sastanak zbog navodnog napada kemijskim oružjem u Siriji koji bi, ukoliko se potvrdi, bio najteži slučaj napada kemijskim oružjem na svijetu u nekoliko posljednjih desetljeća, izvješćuju u srijedu agencije
Zapadne zemlje i zemlje u bliskoistočnoj regiji javno su zatražile da se UN-ove stručnjake za kemijsko oružje, koji su stigli u Damask prije tri dana kako bi ispitali navode o prijašnjim takvim napadima, brzo uputi na mjesto novog napada i moguće poprište najkrvavijeg incidenta u dvogodišnjem sirijskom građanskom ratu.
Sirijska oporba i skupine za ljudska prava iznose u srijedu različite podatke o broju mrtvih u kemijskom napadu koji je izvela sirijska vojska na predgrađe Damaska, a brojke se kreću od stotinu do 1.300 mrtvih, dok sirijske vlasti demantiraju uporabu kemijskog oružja. Sirijska oporba ističe da ovo nije prvi put da režim koristi kemijsko oružje, ali da ovaj napad predstavlja 'prekretnicu u vojnim operacijama koje provodi režim'.
'Ovaj se put prije radi o potpunom uništenju nego o teroru', priopćio je George Sabra, čelnik Sirijskog nacionalnog vijeća, glavne oporbene skupine u zemlji, na tiskovnoj konferenciji u Istanbulu.
Europska unija pozvala je na 'temeljitu i trenutnu' istragu navodnog kemijskog napada u Siriji nakon što su sirijski pobunjenici izjavili da su stotine ljudi ubijene u srijedu u napadu sirijskog režima bojnim otrovima i granatiranju.
SAD, Velika Britanija i Francuska će zajedno službeno od glavnog tajnika Ban Ki-moona zatražiti otvaranje UN-ove istrage o navodnom kemijskom napadu u Siriji, doznaje se od diplomata UN-a koji su željeli ostati anonimni. Kako javljaju agencije, Bijela kuća je od sirijske vlade i oporbe zatražila da UN-ovim istražiteljima smjesta omoguće pristup svim lokacija od važnosti te da UN provede istragu o navodima da je sirijska vlada u napadu koristila kemijsko oružje.
'Danas službeno tražimo da UN hitno ispita te navode', priopćeno je iz ureda za medije Bijele kuće. 'Istražiteljski tim UN-a, koji je trenutno u Siriji, spreman je to učiniti i to je u skladu s njihovim ciljem i mandatom', kazao je Josh Erarnest, zamjenik voditelja ureda za medije.
Osim SAD-a, Francuske i Velike Britanije oglasilo se i rusko ministarstvo vanjskih poslova tražeći poštenu i profesionalnu istragu o izvješćima da su trupe odane sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu odgovorne za spomenuti napad, no Moskva smatra da je moguće da su pobunjenici izveli napade kako bi izazvali međunarodnu akciju.
Glasnogovornik ministarstva Aleksandar Lukaševič je objavio da njihovi izvori u Siriji tvrde da je projektil kućne izrade, koji je sadržavao neutvrđene kemijske supstance, ispaljen s područja pod kontrolom oporbe.
'Ovo samo otkriva da smo ponovo suočeni s unaprijed isplaniranom provokacijom i to potvrđuje činjenica da se taj zločinački čin dogodio u Damasku u trenutku kada je UN-ova misija uspješno započela svoj posao utvrđivanja navoda o mogućoj uporabi kemijskog oružja', rekao je Lukaševič. Istaknuo je da je za Moskvu 'objektivnu i profesionalnu istraga' vrlo važna.
Posljednji je put kemijsko oružje upotrijebio irački vođa Sadam Husein, pobivši 1988. nekoliko tisuća Kurda u Halabji.