'SPAJA HRVATSKU'

Vilim Ribić oduševljen novom idejom Željke Markić

17.09.2014 u 10:04

Bionic
Reading

Potkraj tjedna počinje prikupljanje potpisa za novi referendum o tome trebamo li zastupnike birati preferencijalno ili s lista koje određuju šefovi stranaka? No, to nije sve. Traži se i spuštanje izbornog praga na tri posto, zabrana predizbornih koalicija te uvođenje elektroničkog i dopisnog glasovanja

Hoće li ta promjena ukinuti postojeći politički model po kojem se na vlasti izmjenjuju HDZ i SDP, ili će uvesti Hrvatsku u razdoblje trajne nestabilnosti u kojem Vlade neće trajati dulje od nekoliko mjeseci - jedno je od pitanja na koje su odgovorili gosti sinoćnje emisije HTV-a Otvoreno - Željka Markić iz građanske inicijative 'U ime obitelji', ministar uprave i član Predsjedništva SDP-a Arsen Bauk, saborski zastupnik Davorin Mlakar, i predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić.

Željka Markić istaknula je kako hrvatskim građanima želi pružiti šansu da izaberu svoje predstavnike, ljude s imenom i prezimenom. 'Želimo imati zastupnike odgovorne svojim biračima, a ne svojim strankama', dodala je. Naglasila je kako je Hrvatska na rubu bankrota, već 11 mjeseci imamo pad BDP-a, a Vladu zastupnici ne prozivaju zbog toga. 'Ovakva gospodarska situacija upravo je posljedica načina na koji se upravlja zemljom', istaknula je. Spomenula je i kako se Ustav mijenjao samo zato da bi se Perkovića spasilo od izručenja Njemačkoj.


Ministar Bauk je rekao da se Vlada o najnovijoj inicijativi neće očitovati. Na pitanje hoće li on sam potpisati inicijativu za raspisivanje referenduma kaže: Nisam siguran hoću li potpisati…Ne znam da li je pošteno prema građanima da oni koji imaju priliku sami nešto promijeniti se pridružuju onima koji pokreću promjene onih koji mogu nešto promijeniti. Nisam sklon tome da predstavnici vlasti potpisuju peticije , nego ako se slažu s inicijativom da onda bez poticaja građana da je provedu'.

Rekao je i kako je ustavnim promjenama 2010. izbrisan referendumski prag, nakon čega je nastala pravna praznina koja se, kaže, iskorištava. Dodao je da su ustavne promjene na dnevnom redu, te da se radi na njima.

Preferencijalno glasanje samo je izmjena u izbornom zakonu za koju nisu nužne ustavne promjene, smatra Mlakar i zato je HDZ protiv refereduma.  Upitan o tome jesu li HDZ i SDP sklopili tajnu koaliciju protiv uvođenja preferencijalnog glasovanja, kaže: HDZ nije nikada koalirao s sdp-om na državnoj razini vjerujem i da neće, nema nikakvih ni Javnih ni tajnih kombinacija.

Diskusija s Odbora je, kaže, izvučena iz konteksta, objašnjavajući potporu Vladimira Šeksa ideji profesora Branka Smerdela da se uvede moratorij na referendume dok se ne donese novi Zakon o referendumu.

Vilim Ribić je tu zamisao profesora Smerdela nazvao skandaloznom izjavom koja zaslužuje zgražanje ... to je napad na osnovne demokratske standarde. Ribić je rekao i kako podupire snižavanje izbornog praga kako bi se smanjio broj glasova koji se gube, a zbog kojih Sabor gubi svoju reprezentativnost.

Zdušno je podržao novi referendum o izbornim pravilima građanske inicijative 'U ime obitelji'. Smatra da nije legitimno preispitivati motive onoga koji pokreće inicijativu. 'To treba rješavati na principijelnoj razini. Pitanje je jedino trebaju li izborna pravila biti u Ustavu ili zakonu. Ako su u zakonu omogućuju strankama izborni inženjering : muljaju pred svake izbore, mijenjaju izborna pravila. Bitno je da imamo stabilan sustav poput onog u skandinavskim zemljama. U njima su ta pitanja riješena Ustavom...Ja sam apsolutno za izborni prag od tri posto', poručio je Ribić. Naglasio je da podupro prvi referendum Željke Markić o definiciji braka jer je on, kaže, razdvajao Hrvatsku, dok ovaj spaja.