David Vlajčić, budući ministar poljoprivrede iz redova Domovinskog pokreta, neće biti novčano kažnjen iako je pet mjeseci neosnovano primao dječji doplatak u iznosu od 159 eura. Iako Zakon o doplatku za djecu predviđa kaznene mjere u takvim situacijama, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) dao je vlastito tumačenje zbog kojeg je odlučeno da Vlajčiću neće biti izrečena kazna
Važno je napomenuti da HZMO-om upravlja Ivan Serdar, član HDZ-a, koji je veći koalicijski partner Domovinskog pokreta. Očekuje se da će David Vlajčić u utorak dobiti potvrdu Sabora kao novi čelnik Ministarstva poljoprivrede, naslijedivši smijenjenog Josipa Dabru.
Prema informacijama koje je otkrio 24sata, Vlajčić je tijekom obnašanja funkcije državnog tajnika u Ministarstvu graditeljstva primao dječji doplatak za troje djece, premda na to više nije imao pravo.
Naime, njegova plaća od srpnja, kada je postao državni tajnik, premašivala je 4.200 eura mjesečno. U kombinaciji s plaćom supruge, obiteljski prihodi su mjesečno prelazili 6.600 eura, što je više nego dvostruko od zakonskog praga za ostvarivanje prava na dječji doplatak. Stoga, iako mu je doplatak prvobitno bio odobren temeljem prihoda iz 2023. godine, rast primanja i nova pozicija rezultirali su gubitkom prava na tu naknadu.
Nije prijavio promjene u prihodima, iako je po Zakonu to morao
Zakon nalaže da korisnici prijave svaku promjenu koja utječe na isplatu doplatka, no Vlajčić to nije učinio. Pravdao se kako je bio u uvjerenju da jednom odobreni doplatak vrijedi tijekom cijele godine. Nakon što su mediji otkrili nepravilnost, zatražio je izračun i vratio ukupno 795 eura neosnovano primljenih sredstava.
Ključno pitanje bilo je hoće li Vlajčić snositi kaznene posljedice. Prema zakonu, propisane su kazne u rasponu od 130 do 1.320 eura za osobe koje ne prijave promjene u predviđenom roku od 15 dana, što je jasno navedeno u rješenjima o doplatku. Vlajčić taj rok nije poštovao.
Međutim, zakon ne definira precizne kriterije koji određuju iznos kazne, već ostavlja diskrecijsko pravo HZMO-u da odluči o visini iznosa ili o tome hoće li kaznu uopće izreći. HZMO se u ovom slučaju pozvao na zakonsku odredbu koja kaže: "Ako Zavod utvrdi osnovano postojanje sumnje da je povredom propisa počinjen prekršaj iz ovog članka, ovlašten je podnijeti optužni prijedlog za pokretanje prekršajnog postupka."
No, u odgovoru koji su poslali 24sata, HZMO je protumačio da ta odredba ne predstavlja obvezu već mogućnost, naglasivši da u praksi ne pokreću prekršajne postupke kada korisnik dobrovoljno vrati neosnovano primljena sredstva.
Tumačenje HZMO-a
„Napominjemo da ta odredba članka Zakona o doplatku za djecu HZMO-u daje mogućnost, a ne propisuje obvezu pokretanja prekršajnog postupka, kao što i relevantne odredbe Prekršajnog zakona ovlaštenom tužitelju daju mogućnost ne pokretanja prekršajnog postupka upravo imajući u vidu svrsishodnost, učinkovitost i ekonomičnost postupka.
HZMO u identičnim slučajevima, kada je po pozivu izvršen povrat nepripadno isplaćenih sredstava, u pravilu ne pokreće prekršajne postupke, odnosno ne podnosi optužne prijedloge“, naveli su iz HZMO-a za 24sata.
Vlajčić vratio novac
HZMO je dodatno obrazložio da su temeljem izjave koju je Vlajčić podnio prošlog tjedna donijeli rješenje o obustavi isplate dječjeg doplatka te rješenje o povratu nepripadajućih sredstava, što je Vlajčić odmah podmirio.
Istaknuli su kako Zavod kod donošenja odluka o podnošenju optužnih prijedloga primjenjuje "načelo učinkovitosti i ekonomičnosti te uzima u obzir sve utvrđene činjenice i dokaze u pojedinom predmetu, uključujući i činjenicu je li korisnik vratio neosnovano isplaćena sredstva."
„Cilj HZMO-a je osigurati pravilnu i pravednu primjenu propisa uz zaštitu korisnika i proračunskih sredstava, pri čemu se nastoji izbjeći sankcioniranje u situacijama kada su korisnici surađivali i ispravili pogrešku vraćanjem nepripadnih sredstava“, zaključuje HZMO u objašnjenju Vujčićeva slučaja.