Saborski zastupnici većinom glasova podržali su izmjene Zakona o državnoj granici i izmjene Zakona o obrani, po kojima bi vojska mogla pružati potporu u zaštiti državne granice. Međutim, odbijeni su amandmani SDP-ovog Peđe Grbina, kojima je on htio upozoriti da će se izglasati protuustavni zakoni
Izmjenama Zakona o nadzoru državne granice i dopunama Zakona o obrani omogućava se da iznimno, kada Ministarstvo ili predsjednik Vlade ocijene potrebnim zbog sigurnosnih ili humanitarnih razloga, Oružane snage RH mogu pružiti potporu u zaštiti državne granice na način propisan Zakonom o obrani.
Vlada je, podsjetimo, predložila hitno donošenje izmjena zakona, s obzirom da to zahtijevaju 'osobito opravdani razlozi koji se odnose na dosege trenutne migracijske krize'.
U obrazloženju prijedloga navodi se kako se zbog migrantske krize s kojom se suočavaju države na tzv. balkanskoj ruti i članice Europske unije pojavila mogućnost potrebe da Oružane snage Republike Hrvatske daju potporu u zaštiti državne granice, koja je ujedno vanjska granica Europske unije. To je potrebno radi otklanjanja moguće ugroze suvereniteta Republike Hrvatske te omogućavanja policiji da nesmetano obavlja svoj posao, objašnjava predlagač. Stoga, ako Ministarstvo unutarnjih poslova ili predsjednik Vlade RH procijene na temelju analize rizika zbog velikog pritiska migranata i potencijalnog izbijanja humanitarne krize da je povećana ugroza unutarnje sigurnosti i da postoji prijetnja sigurnosti državne granice, Oružane snage RH mogu pružiti potporu u zaštiti državne granice.
Prilikom izglasavanja izmjena obaju zakona odbijeni su amandmani SDP-ovog Peđe Grbina, koji je postavio pitanje njihove ustavnosti. Zbog predloženih izmjena oporba je već najavila podnošenje ustavne tužbe. Oporba zamjera to što o izmjenama zakona nije provedeno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, što je Ustavnom sudu bio razlog za rušenje nekih drugih akata, poput Pravilnika o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja ili kurikuluma zdravstvenog odgoja.
'Isprika da je savjetovanje izostalo zbog žurbe ne drži vodu jer svi znamo da migrantska kriza nije nastala jučer te da je ona trenutno znatno blaža nego što je bila prije dva ili četiri mjeseca', rekao je Grbin novinarima u Saboru.
Jednako tako, Grbin upozorava da je Ustavom jasno propisano kada Oružane snage RH mogu pomagati policiji, a riječ je o ratnom stanju ili neposrednoj ugroženosti države i velikim prirodnim nepogodama. 'Ovim se izmjenama ta ustavna odredba želi zaobići, zbog čega smatramo da je riječ o neodrživoj, nepotrebnoj i protuustavnoj militarizaciji društva na koju ukazujemo i tražimo očitovanje Ustavnog suda', kazao je Grbin.