Aktivisti u subotu organiziraju masovne prosvjede ispred Teslinih podružnica diljem svijeta. Glavni na meti prosvjednika u akciji naziva 'Tesla Takeover' (preuzimanje Tesle) je oligarh Elon Musk. U međuvremenu raste i broj prijetnji vozačima tih automobila
Otkako radi kao 'poseban državni službenik' u administraciji Donalda Trumpa, Elon Musk postao je kontroverzniji nego ikad prije, a neki se trude dati mu to do znanja.
Muskovo uključivanje u politiku očigledno je razjarilo mnoge, no dosad su 'tihi prosvjedi' njegovih neistomišljenika bili samo verbalne prirode. Neki vozači Tesle, marke u Muskovu djelomičnom vlasništvu, tako su se od njega ograđivali naljepnicama s natpisom 'Kupio sam ovaj auto prije nego što je Musk poludio'.
No kako piše portal Futurism, već neko vrijeme antimaskovci diljem svijeta vandaliziraju i Teslina vozila, izložbene prostore i tvornice.
Prosvjed 'Tesla Takeover' diljem svijeta
Na meti Muskovih neistomišljenika dosad su, između ostalog, bili saloni Teslinih vozila u Coloradu i nizozemskom Haagu te tvornica u Berlinu, a vandali su ih mahom 'ukrasili' nacističkim simbolima i natpisima. U kalifornijskom gradu Seasideu početkom tjedna pale su i prijetnje vozačima Tesle: 'Ako ne prodate svoja vozila, oštetit ćemo ih.' Iz tamošnje policije kažu da se vjerojatno radi o šali, ali da oni te prijetnje svejedno ozbiljno shvaćaju.
Sad je negativan sentiment prema tom tehnokratu i oligarhu prerastao i u organizirani prosvjed. Poziv na akciju naziva 'Tesla Takeover' širi se Blueskyem, platformom koja konkurira Muskovu X-u, piše portal Electrek. Masovni prosvjedi protiv njega trebali bi početi u subotu u 11 sati ispred velikog broja Teslinih podružnica diljem svijeta. One koji ne mogu sudjelovati organizatori mole da pozivima preplave telefonske linije tvrtke.
Musk inače posjeduje samo 13 posto tvrtke, ali se vjeruje da drži sve konce u svojim rukama. Mnogi smatraju i to da je upravo bogatstvom koje je stvorio proizvodnjom vozila Tesla preuzeo Twitter (sadašnji X) i financirao Trumpovu kampanju, što je naposljetku rezultiralo onime što mnogi vide kao njegovo preuzimanje američke vlade.
Jedan od organizatora prosvjeda je i skupina Anonymus, no čini se da, osim njih, među njima nema drugih organizacija.
Naravno, nije riječ ni o kakvom doslovnom preuzimanju Tesle, nego o pozivu na bojkot kako bi se poslala poruka Musku.
Europski kupci bojkotiraju Teslu
Vozači Tesle ipak bi trebali biti na oprezu, posebice u SAD-u i Njemačkoj, gdje je Musk u posljednje vrijeme stekao velik broj neprijatelja nakon što je podržao krajnje desnu stranku AfD. No sva ta vozila opremljena su nadzornim kamerama, pa i ne bi trebali imati nekog prevelikog razloga za brigu.
Analitičari ocjenjuju i da bi potencijalno mogla pasti prodaja Teslinih vozila u Europi. I u Njemačkoj i u Francuskoj prodaja tog pionira električnih vozila prepolovljena je u siječnju 2025. u odnosu na prošlu godinu, a niz izoliranih incidenata, čija je meta bila tvrtka Tesla, upalio je zvona za uzbunu među kupcima i industrijskim analitičarima.