SINDIKATI PROZIVAJU

Vrhovni sud otežava situaciju u Ini!

12.05.2014 u 14:26

Bionic
Reading

Hrvatska udruga radničkih sindikata drži da je krajnje vrijeme da Vrhovni sud objavi svoju odluku u slučaju Ina - MOL s obzirom na dramatičnu situaciju u Ini, koja je, prema najnovijim informacijama, zbog MOL-ova upravljanja kompanijom pretrpjela štetu od 6,2 milijarde dolara. Odluku je, podsjetimo, Vrhovni sud donio još početkom travnja, no danas nam na tom sudu kažu da ona još nije otpremljena strankaka i da se ne zna kada će to biti

Iako se u medijima špekulira da je Vrhovni sud prije mjesec i pol dana potvrdio prvostupanjsku odluku kojom je Ivo Sanader proglašen krivim zbog korupcije u Ini, pravomoćna odluka još uvijek nije objavljena. Potvrđena presuda itekako bi poboljšala pregovaračku poziciju Hrvatske koja će odmah tražiti raskidanje štetnog ugovora kojom je MOL preuzeo upravljanje Inom, smatra Ozren Matijašević, šef HURS-a.

Katastrofalni rezultati MOL-ovog upravljanja Inom svakim danom su sve veći i zato je, smatra HURS, Vrhovni sud već trebao objaviti odluku koja je od najvećeg državnog interesa i ne može se uspoređivati s nekim drugim slučajevima. Kako tvrdi ministar gospodarstva, Vlada samo čeka konačnu odluku Vrhovnog suda kako bi mogla poduzeti drastične korake, stoga HURS smatra da je nedopustivo odgađanje objave pravomoćne presude, stoji u priopćenju Hrvatske udruge radničkih sindikata.

'Vrijednost Ine pala je u zadnjih pet godina između pet i šest milijardi dolara', rekao je to u HRT-ovoj emisiji 'Poslovni tjedan' ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

Žestoko je napao MOL za usporavanje pregovora i napravljenu štetu. Iako vjeruje u uspješan nastavak pregovora, Vrdoljak kaže da MOL za počinjenu štetu treba odgovarati.

'Predložili smo novo korporativno upravljanje. Prvo su šutjeli o tome, a na zadnjem pregovaračkom krugu su rekli da je to njima apsolutno neprihvatljivo. Nikad nisu htjeli jednu riječ reći o tome da li žele razgovarati o novom modelu upravljanja, jer ovaj model upravljanja ubija Inu. Ubija mi tvrtku. Pet, šest milijardi mi je manje vrijedna nego prije pet godina, pa moram reagirati. Oni kažu, dobar je model. Pa dobar je za MOL. Nije dobar za Inu', izjavio je Vrdoljak.

Prva nepravomoćna presuda bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu, kojom je osuđen na deset godina zatvora zbog ratnog profiterstva u 'slučaju Hypo' te primanja mita od mađarskog MOL-a, koncem ožujka ove godine našla se konačno i pred Vrhovnim sudom.

I dok je obrana u svojoj žalbi predanoj u srpnju prošle godine tražila da se ukine prva nepravomoćna presuda nekada najmoćnijem hrvatskom političaru i naredi novo suđenje, Uskok je žalbom zatražio da mu se kazna poveća na zakonski maksimum od 15 godina.

Obrazlažući prvu nepravomoćnu presudu bivšem premijeru, sudac zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić opisao je Sanadera kao ratnog profitera, ali i osobu koja je zbog zadovoljenja najnižih potreba izdala nacionalne interese, prepustivši upravljačka prava u Ini mađarskom MOL-u.

U opsežnom obrazloženju Turudić je naveo da su Sanaderovim nedjelima pridonijeli i njegovi suradnici iz Vlade i Predsjedništva HDZ-a.

Sanaderovi odvjetnici Čedo Prodanović i Jadranka Sloković u žalbi tvrde da bi ta presuda trebala biti pobijena, a suđenje ponovljeno zbog bitnih povreda odredaba kaznenog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, ali i odluke o kazni.

Obrana najspornijim drži što je sud odbio niz njihovih svjedoka, a bezrezervno poklonio vjeru 'neistinitim iskazima' ljudi koji su teretili Sanadera. Među njima su najvažniji bivši riječki tajkun Robert Ježić, koji je posvjedočio da je Sanader preko njegovih inozemnih računa primio pet milijuna eura, odnosno polovicu dogovorenog mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija, te Drago Vidaković, koji je rekao da je vidio kako je čelnik Hypo banke Wolfgang Kulterer Sanaderu predao proviziju nakon što je Hrvatskoj 1994. odobren kredit za veleposlanstva.