ANALIZA

Vučić je strpao u zatvor najdražu dvorsku ludu: Je li ovo početak kraja?

21.11.2024 u 20:51

Bionic
Reading

Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu priopćilo je u četvrtak da je ukupno 11 osoba privedeno u vezi s tragedijom u Novom Sadu, gdje je 1. studenog u padu nadstrešnice željezničkog kolodvora poginulo 15 osoba, a dvije su teško ozlijeđene. Među uhićenima je niz javnih dužnosnika, uključujući i bivšeg ministra infrastrukture Gorana Vesića, koji je prvi bio primoran podnijeti ostavku. Je li Vučić popustio pod navalom narodnog nezadovoljstva ili je u pitanju tek taktička žrtva koja će, kao i toliko puta do sada, eventualnu daljnju istragu odvesti na slijepi kolosijek?

Donedavno potpuno razoružana srpska oporba ponadala se da bi tragedija u Novom Sadu, kakve smo dosad viđali samo u državama srpskih nesvrstanih prijatelja, mogla probuditi narod uspavan Vučićevom sustavnom lobotomijom koju Srbija živi već 12 godina, koliko je njegova Srpska napredna stranka neprekidno na vlasti. Isprva se uistinu činilo da će Vučić odraditi još jednu operaciju zataškavanja velikih poslova svojih pajdaša Xija, Orbana i Dodika, čiji lokalni eksponenti su bili solidno umočeni i u posao s renoviranjem željezničkih kolodvora pruge na trasi Beograd - Budimpešta, na kojoj se nalazi i novosadski kolodvor. Oporba je dodatno pojačala pritisak ponavljajući da su svi ti poslovi preplaćeni, kako kaže jedan od oporbenih funkcionera, bivši novosadski panker Borko Stefanović, tri do deset puta iznad tržišne cijene radova.

No onda se krenula kotrljati lavina, kako ulicama Novog Sada na koje je u prosvjedu koji je, nažalost, završio nasilno, izašlo preko 20 tisuća prosvjednika, tako i na izlaznim vratima zgrade srpske vlade. Vučić je prvo prisilio na ostavku Gorana Vesića, ministra prometa i infrastrukture koji je tu titulu zaradio kao glavni menadžer grada Beograda, tijekom mandata provodeći najprljavije dilove iz još jednog sumnjivog megaprojekta Beograd na vodi. Vesić, koji je karijeru započeo kao bliski suradnik vlasti Zorana Đinđića, a kasnije se transformirao u jednog od najlojalnijih Vučićevih poltrona, bespogovorno se pokrio pepelom i prihvatio tu smjenu.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Bedna doza političara

Nakon njega odletio je i njegov nasljednik u Vučićevom poltronskom špilu karata, nevjerojatno zbunjeni ministar vanjske trgovine Tomislav Momirović, koji je bio ministar infrastrukture u vrijeme potpisivanja ugovora za rekonstrukciju novosadskog željezničkog kolodvora. No prosvjedne akcije oporbe ne samo da nisu posustajale, već su se i pojačavale. Zastupnici oporbe u državnom i novosadskom parlamentu već danima pružaju pasivan otpor ispred zgrade novosadskog suda, dok ih Vučićeva interventna policija nimalo ne štedi, ali oni ne odustaju, šireći prosvjedne akcije i na beogradske ulice.

Oporba blokirala ulaz u zgrade
  • Oporba blokirala ulaz u zgrade
  • Oporba blokirala ulaz u zgrade
  • Oporba blokirala ulaz u zgrade
  • Oporba blokirala ulaz u zgrade
  • Oporba blokirala ulaz u zgrade
    +3
Oporba u Novom Sadu blokirala ulaz u zgradu tužiteljstva i suda Izvor: Pixsell / Autor: S.S./ATAImages/PIXSELL

Vidjevši da je vrag odnio šalu, Vučić je pojačao pritisak na tijela progona, pa je izvedena najveća policijska akcija na dužnosnike otkad su naprednjaci na vlasti, u kojoj su pale i neke krupne zvjerke. Najveća je spomenuti smijenjeni ministar građevine Vesić, a tu je i Anita Dimovski, vršiteljica dužnosti njegove zamjenice koja je upravo danas, kako javlja Nova.rs, trebala biti unaprijeđena, tj. oslobođena stega v.d. titule. Privedena je i Jelena Tanasković, bivša direktorica infrastrukturnog javnog poduzeća u sklopu Željeznica Srbije, projektantica obnove Ljiljana Milić Marković, koja je radila kao glavna projektantica srpskog ogranka kineske tvrtke China Railway Design Corporation Serbia te projektant adaptacije Slobodan Naumović iz prometnog instituta CIP. Zanimljivo, privođenja je pošteđen posljednji pokajnik, tadašnji ministar infrastrukture, spomenuti Tomislav Momirović.

Što će biti s istragom, a što s Vučićevom 'kulom od karata'?

U rijetkim dosad dostupnim analizama, stručnjaci priznaju da su uhićene osobe što zapovjedno, što izravno odgovorne za projekte i nadzor. No period od tri tjedna od nesreće, ističe novinar portala Radar Vuk Cvijić koji je detaljno pratio aferu na portalu N1, dao je dovoljno vremena da se manipulira dokazima i izvrši pritisak na svjedoke. Cvijić sumnja da će se ići dalje tragom novca te otvoreno izražava skepsu da će tužiteljstvo provesti opsežniju istragu i, primjerice, utvrditi zbog čega je obnova kolodvorske nadstrešnice višestruko preplaćena.

Prisegnula nova Vlada Srbije
  • Prisegnula nova Vlada Srbije
  • Prisegnula nova Vlada Srbije
  • Prisegnula nova Vlada Srbije
  • Prisegnula nova Vlada Srbije
  • Prisegnula nova Vlada Srbije
    +11
Prisega aktualne vlade Srbije Izvor: Pixsell / Autor: F.S./ATAImages/PIXSELL

Daleko je zanimljivije pitanje je li ovo početak kraja Vučićeve političke slagalice. Naime, od formiranja naprednjačke vlasti nisu odletjela dva ministra u ovako kratkom roku, a da ne govorimo o tome da niti jedan nikad nije uhićen tek koji dan nakon odlaska s dužnosti. Vučić ih je dosad uglavnom pomicao kao domine, iz vlade u parlament, iz parlamenta u lokalnu vlast, pa nazad istim putem, uz osiguran imunitet od kaznenog progona. To da su počeli završavati u zatvoru, i to oni najlojalniji, poprilična je inovacija za dupli špil karata koji je gospodar srpskog spektala dosad suvereno miješao.

Prosvjed u Novom Sadu
  • Prosvjed u Novom Sadu
  • Prosvjed u Novom Sadu
  • Prosvjed u Novom Sadu
  • Prosvjed u Novom Sadu
  • Prosvjed u Novom Sadu
    +3
Prosvjed u Novom Sadu Izvor: Pixsell / Autor: F.S./ATAImages/PIXSELL

Možda je pomalo morbidno ustvrditi da je rušenje nadstrešnice na novosadskom kolodvoru bio prvi indikator urušavanja parapolitičke interesne grupe koju je jedan čovjek dosad čvrsto držao pod kontrolom. No ako se bunt na ulicama Novog Sada i Beograda prelije i na druge gradove, hladna srpska zima mogla bi postati neočekivano vruća. Jer i Vučić je postao svjestan bolne maksime - nema te političke stabilnosti koja može platiti cijenu zvanu ljudski život.