Zastupnik u Europskom parlamentu Nikola Vuljanić danas je poslao pitanje Europskoj komisiji na koje traži hitan odgovor: Planira li EK izvanredne mjere financijske pomoći za rješavanje dugoročne krize BiH, te hoće li EK pokrenuti održavanje međunarodne konferencije koja bi bila usredotočena na pronalaženje rješenja za funkcioniranje države s konkretnim rokovima, mehanizmima i konkretnim financijskim sredstvima?
'Nemiri i nasilje koji se upravo događaju u BiH izravna su posljedica nesposobnosti i korumpiranosti političkih elita zemlje, ali i nedovoljne političke volje EU da se zaista pomogne zemlji koja je najviše propatila u nedavnim ratovima na Balkanu', naveo je Vuljanić, izvjestitelj Europskog parlamenta za Albaniju i izvjestitelj u sjeni za BiH i Makedoniju, koji je sudjelovao svojim amandmanima na konačnu rezoluciju Europskog parlamenta o BiH.
Vuljanić napominje da je BiH godinama pod međunarodnom upravom, zapravo protektoratom, ali ta uprava nije osigurala ekonomski i politički napredak.
'Ekonomska i socijalna kriza u Bosni i Hercegovini prijeti stabilnosti cijele jugoistočne Europe. Umjesto da joj stanje međunarodnog nadzora bude prednost, jer su međunarodni zaštitnici obvezni štititi interese Bosne i Hercegovine, protektorat je postao njezin hendikep jer se bavi pretežito unutarnjopolitičkim pitanjima i lošim posljedicama Daytona', naveo je Vuljanić.
Podsjetio je da je EU prisutna u Bosni i Hercegovini u okviru zajedničke vanjske i sigurnosne politike, te europske sigurnosne i obrambene politike. EU je s BiH potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) 2008. godine te ima obaveze u odnosu na Bosnu i Hercegovinu.