ODBIJANJE ODGOVORNOSTI

Za deklaraciju o Srebrenici samo 32 posto Srba

26.04.2010 u 15:54

Bionic
Reading

Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, nedavno prihvaćenu u srbijanskom parlamentu, podupire 32,7 posto građana Srbije, 37,5 posto je protiv, a 29,8 posto bez stajališta, prenosi u ponedjeljak beogradski "Press", pozivajući se na istraživanje agencije "Politikum".

Po rezultatima istraživanja provedena nakon nedavna donošenja te deklaracije, broj ispitanika koji smatraju da haaški optuženik Ratko Mladić ne treba biti uhićen i izručen Haaškom tribunalu povećao se nakon njezina donošenja. Tako u travnju 25,7 posto građana smatra da Mladić treba biti uhićen, a u siječnju 30,2 posto podupiralo je njegovo uhićenje.

Po mišljenju 59,4 posto ispitanika, zločin u Srebrenici ne treba označiti kao genocid, a broj onih koji vjeruju da suđenja za ratne zločine pridonose normalizaciji stanja u regiji smanjen je s 23 posto, koliko je bio u siječnju, na 21,8 posto u travnju.

Glede strateške orijentacije Srbije, rezultati pokazuju da uvjerljiva većina od 70 posto podupire njezin ulazak u Europsku uniju, 62,3 posto protivi se članstvu Srbije u NATO-u, a 54,5 posto drži da Srbija treba biti najčvršće povezana s Rusijom.

Zastupnici u srbijanskoj Skupštini potkraj ožujka prihvatili su, nakon trinaestosatne oštre rasprave, deklaraciju o osudi zločina počinjenog nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. i njome izrazili sućut i ispriku obiteljima žrtava.

Bivši vojni vođa bosanskih Srba Ratko Mladić, kojega je Haaški sud optužio i za genocid u Srebrenici, još je u bijegu, a bivši politički čelnik bosanskih Srba Radovan Karadžić uhićen je u srpnju 2008. i nalazi se u pritvoru u Den Haagu.