SPOMENIK KULTURE

Zagreb kreće u obnovu Oktogona vrijednu 2 milijuna kuna

26.08.2015 u 07:00

oktogon

Izvor: Pixsell / Autor: Borna Filic/PIXSELL

Bionic
Reading

Grad Zagreb ponovno je, prije nekoliko dana, nakon nešto više od osam mjeseci raspisao javnu nabavu za sanaciju prolaza Oktogon. Vrijednost radova procijenjena je na dva milijuna kuna, a natječaj je otvoren do 10. rujna. Potkraj prosinca prošle godine Grad je raspisao nabavu za sanaciju koja je doživjela određene izmjene, ali što se u konačnici dogodilo s tim natječajem, nije poznato jer nema traga tome da je poništen u Oglasniku javne nabave

Sada je raspisan novi, identičan natječaj kojim Grad želi sanirati štetu na vrijednom spomeniku kulture smještenom u prizemlju palače Prve hrvatske štedionice u Zagrebu.

Kompleks Prve hrvatske štedionice izgrađen je 1899. prema projektu arhitekta Josipa pl. Vancaša, a 1925. Lav Kalda izradio je nacrte te je 1934. izgrađeno novo pročelje kompleksa koje je narušilo prvotnu Vancaševu ideju.

Sanacijom je predviđeno potpuno obnavljanje staklenog krova jer curi na svim dijelovima te će biti restaurirana oštećenja na zidovima iz kojih izbija vlaga. Kako se s vremenom na krovnim staklenim plohama nakupilo poprilično smeća, bit će ih potrebno očistiti s gornje strane, ali kada se to napravi, ni tada se problem neće riješiti. Naime, zbog trošnosti unutarnje fasade dvorišta, koja nije predmet sanacije, na krov pada žbuka, a golubovi ostavljaju izmet.

Problem golubova Grad je pokušao riješiti rekonstrukcijom 2005, kada su unutar prolaza postavljeni visokofrekventni uređaji, ali kako za vanjske prostore ne postoji slično rješenje, problem ptičjeg izmeta ostaje do daljnjeg.

Podne pločice u dobrom su stanju i neće biti zamijenjene, no problem je u rekonstrukciji staklenih podnih panela, oštećenih ili saniranih betonom.

Njih pet u središnjem dijelu Oktogona bit će zamijenjeno, kao i pet panela, od ukupno dvanaest koji se nalaze u prolazu prema Bogovićevoj ulici.

Izvorno su ti paneli bili ostakljeni Siemensovim armiranim staklom, a pri rekonstrukciji 1986. zamijenjeni su armiranobetonskim staklenim panelima.

Luster nikad nije vraćen

Iako je Grad na tržištu pokušao nabaviti izvorno lijevane tlačene staklene prizme tipa Luxfer/Solfag, nisu ih uspjeli naći te će umjesto staklenih prizmi napraviti replike. Sve do rekonstrukcije 1986. u Oktogonu, koji Ilicu povezuje s Cvjetnim trgom, visio je ispod kupole veliki luster. Za rekonstrukcije uoči Univerzijade luster je skinut i od tada mu se gubi svaki trag. Kao razlog za njegovo micanje stručnjaci za zaštitu spomenika kulture naveli su kako nije prikladan te da kvari dojam. Silvije Novak, pročelnik zagrebačkog Zavoda za zaštitu spomenika, prije godinu i pol za Jutarnji list kazao je kako je luster maknut jer je 'bio ukrašen ranoromaničkim motivima lozice preuzetim s Bašćanske ploče te je bio neprimjeren secesijskom ambijentu Oktogona'.