drakonske kazne

Zbog navike svojih gostiju najveći ceh plaćaju kafići: 'Kad vide da ne može, izađu van'

20.02.2025 u 21:55

Bionic
Reading

Krenuli su inspekcijski nadzori ugostiteljskih objekata. Mahom se gleda pridržavaju li se oni odredbi o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima. Sudeći prema broju ispisanih kazni, u problemima su i ugostitelji i pušači

Od početka godine kažnjen je svaki drugi kafić u koji je ušla inspekcija. Stoga su konobari i ugostitelji počeli upozoravati goste da nema više pušenja u njihovim objektima. Takva je praksa na snazi u posljednja dva tjedna, otkako sanitarna inspekcija obilazi kafiće i naplaćuje visoke kazne.

'Ako bude ljepše vrijeme, otvorit ćemo terasu i bit će dozvoljeno pušenje. Gosti se uglavnom žale. Pošto je ovo uglavnom studentski kafić, dolazi ekipa po pet-šest studenata i kad vide da nema pušenja, predomisle se i izađu van. U principu, pao nam je posao', govori za RTL konobar Tin.

Kafić u kojem radi je nepušački. Ipak, ima terasu na kojoj je pušenje dopušteno, ali ne ako je zatvorena. Dakle, sve je po zakonu.

'Zabranjeno je pušenje duhanskih i srodnih proizvoda, biljnih proizvoda i uporaba elektroničkih cigareta s nikotinskim punjenjem ili bez nikotinskog punjenja i vodenih lula u svim zatvorenim javnim prostorima', stoji u Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda.

Slijedi li potpuna zabrana pušenja?

Zatvaranjem terase, ona postaje zatvoreni javni prostor gdje je pušenje zabranjeno. Tako kaže slovo zakona po kojem je Državni inspektorat od početka godine bio u nadzoru 389 puta. Čak 181 ugostiteljski objekt je bio u prekršaju. Samo u Zagrebu je od 96 ugostitelja kažnjeno njih 50. Kazne za pravne osobe su do 20.000 eura, a za fizičke od 600 do 2000 eura.

U Udruženju ugostiteljskih djelatnosti iznenađeni su strogim nadzorima. Strahuju i od potpune zabrane pušenja u zatvorenim prostorima.

'Mi smo za svaki slučaj poslali Ministarstvu zdravlja upit za sastankom kako bismo vidjeli ima li možda u bliskoj budućnosti nekakvih nakana mijenjanja zakona, da se ne dogodi da neki ugostitelji ulože u svoje prostore i u ventilaciju, a nešto se u dogledno vrijeme promijeni', rekla je predsjednica Udruženja pri HGK, Jelena Tabak.

Odgovor nisu dobili. Potpuna zabrana, kažu u pušačkim kafićima, značila bi propast za mnoge. 'Mi smo već imali jednu zabranu pušenja i bili smo maltene na izlazu. Većina ugostitelja si to nije mogla priuštiti', rekao je vlasnik kafića, Ivan Milinković.

Postoje različite mjere

Iz Ministarstva zdravstva poručuju da istražuju različite mjere koje bi mogle smanjiti pušenje i zaštititi zdravlje građana. Naime, broj pušača u Hrvatskoj je iz godine u godinu sve veći.

'Istraživanje provedeno 2023. godine je pokazalo da je pušilo 37,9 posto odraslih i 38,1 posto mlađih odraslih. Pušenje potiče čimbenike za razvoj mnogih bolesti koje smanjuju kvalitetu života i dovode do prerane smrti', poručila je Smilja Golomejić s Odjela za posebne programe na području alkohola i duhana HZJZ-a.