putovanja

Zbog ovog trika s pojasom koji se širi društvenim mrežama možete platiti paprenu kaznu

13.02.2025 u 10:14

Bionic
Reading

Novi trik za udobnije spavanje u avionu postao je hit na društvenim mrežama i svi ga žele isprobati. Iako je putnicima uvelike olakšao duga putovanja, zapravo je jako opasan. Povećava rizik od stvaranja krvnih ugrušaka, a njegovo isprobavanje može vas koštati i do 35 tisuća dolara

Višesatna putovanja avionom mogu biti naporna, pogotovo zbog toga što putnicima često nije dozvoljeno slobodno se kretati iz sigurnosnih razloga. Sjediti dugo nije lako, a ponajviše je izazovno to kada im se prispava. Uspravno spavanje nije najugodnije, a kako skupi jastuci za vrat više ne čine svoje, putnici su ubrzo pronašli bolje rješenje.

TikTokom i Instagramom posljednjih nekoliko mjeseci kruže snimke trika za spavanje u avionu koji zabrinjava stručnjake.

Videosnimke tog položaja za spavanje imaju milijunske preglede, a u njima putnici privlače koljena prsima i stavljaju stopala na rub sjedala. Zatim pričvrste pojas oko gležnjeva kako bi spriječili da im stopala skliznu sa sjedala, što im dopušta da naslone glavu na koljena, piše CNN.

@sheridanrossi legit the best hack if you have short legs!! #airplanehack ♬ Juno - Sabrina Carpenter

Posada ne simpatizira ovaj vrlo popularni trik i upozorava na njegovu opasnost. Američka predstavnica stjuarda i stjuardesa iz 20 avionskih kompanija, Sara Nelson, nije se suzdržavala u kritiziranju te upozorava na moguće ozljede koje bi se mogle dogoditi tijekom jakih turbulencija.

'Sigurnosni pojas dizajniran je tako da bude nisko i čvrsto u vašem krilu. Služi za najbolju zaštitu u slučaju turbulencije, hitnog slijetanja ili nesreće. Ovo nije samo zbog vaše sigurnosti; ako niste pravilno vezani, vjerojatno ćete ozlijediti nekog drugog kada vas turbulencije počnu bacati', kazala je za CNN.

Osim toga, ovakav način korištenja pojasa smatra se kršenjem federalnog zakona i uputa članova posade, zbog čega se putnici izlažu kazni do 35 tisuća dolara.

Društvene mreže užarile su zbog ovog trika i većina jedva čeka da ga isproba na idućem letu, no oglasili su se i liječnici upozoravajući da kopčanje sigurnosnog pojasa oko gležnjeva povećava i rizik od krvnih ugrušaka.

Doktor Nathan Connell, hematolog u Brigham and Women's Hospital i izvanredni profesor na harvardskom Medicinskom fakultetu u Bostonu, istaknuo je za CNN da u slučaju 'turbulencije ili hitnog slučaja ovakvo omotavanje sigurnosnim pojasom može dovesti do ozljeda nogu, ili samo gležnjeva, a također bi moglo uzrokovati krvne ugruške'.

Međutim Connell naglašava da bi do stvarnog rizika od stvaranja ugrušaka došlo tek onda kada bi let trajao preko osam sati.