Iako se već tjednima govori o primirju u Ukrajini, do nekog značajnijeg pomaka nakon tri godine sukoba i dalje nema. Najnoviji prijedlog za razgovor iznio je predsjednik Ukrajine
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski spreman je sjesti za pregovarački stol s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali ima jedan uvjet. U pregovorima moraju sudjelovati SAD i Europska unija. Najnoviji je to korak u pokušaju rješavanja sukoba u Ukrajini, a koji traje već skoro tri godine.
'Svi zapravo očekujemo da dođe do nekakvih pregovora. Bilo bi dobro da i Europa u nekom formatu sudjeluje u tome, a već je i sada involvirana. Nama u Europi zapravo je ovo jedno od najvažnijih pitanja. Međutim, kako govorim već mjesecima, čini mi se da vlada veliko nerazumijevanje oko toga da imamo dvije strane te da obje smatraju nešto svojim ustavnim teritorijem. Zelenski nema mandat za predaju teritorija, a možemo reći da to nema ni Putin. To će biti vrlo teška situacija u kojoj variramo između rješenja poput ciparskog, korejskog, pa do onog da nastupi primirje i nakon toga treća u nizu agresija na Ukrajinu', kaže za tportal vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić.
Posljednjih tjedana pojavilo se nekoliko rješenja - od hrvatskog primjera mirne reintegracije, američko-ukrajinske trampe oružja za rijetke minerale, pa do mirovnih snaga koje je spominjao Zelenski.
'Što znače mirovne snage, koliko dugo, u kojem broju? Ako govorimo o do 200 tisuća vojnika, koje bi trebala poslati, recimo, Europa, koliko dugo su to svi voljni održavati? Puno je tu pitanja, a mislim da je jedino trajno rješenje eventualno dolazak do smjene u Rusiji, odnosno da Putin nije na vlasti. Jednako kao i ovo pitanje vrijednih minerala na ukrajinskom tlu - koliko je meni poznato, većina toga zapravo se nalazi na području koje već drži Rusija i smatra ga svojim', dodaje.
Avdagić je uvjeren da se u ovoj godini ipak može očekivati neki rasplet ili barem godina mira. No postavlja se pitanje može li se ostvariti korak naprijed jer dok se iz Ukrajine povremeno čuju neki prijedlozi, iz Rusije jasno odbacuju ikakve pregovore u kojima bi sudjelovao Zelenski.
'Sve je to pitanje rata i mira. Za mir je potrebno dvoje. I kad ste objekt, sudjelujete u tomu, a pitanje je koliko onaj koji nešto pokreće ima komotnu situaciju i kako gleda na rasplet. Ne treba zaboraviti to da je Putin obavještajac i da je, kao takav, vrlo analitičan. To su ljudi koji ne razmišljaju iz dana u dan ili kratkoročno, nego dugoročno, gledajući i izazove i prijetnje, ali i dobitke koje mogu povući. Mislim da će Rusi prije svega čekati susret s Trumpom za neku Putinovu procjenu toga gdje se nalazi nakon tog susreta i na što može računati', zaključuje Avdagić.