Nemiri u BiH posljedica su dugo godina zatomljenih frustracija i korupcije u politici, ocjenjuje se u utorak u komentarima slovenskih medija, a filozof Slavoj Žižek za mariborski list Večer kaže kako je je jasno da su prosvjednike mobilizirali socijalni zahtjevi i očaj u kojem se nalaze te da su oni jasno pokazali da znaju da njihov protivnik nisu etničke skupine već političari odnosno 'nacionalističke elite'
Komentirajući događaje u BiH Žižek kaže da je potrebno ignorirati 'teorije zavjere' po kojima je bunt naroda u BiH potaknut izvana.
'Prosvjednike su mobilizirali jasni i jednostavni zahtjevi - posao, dostojan život i kraj korupcije, bez obzira na pozadinu prosvjeda jasno je da je očaj ljudi u BiH autentičan', navodi među ostalim Žižek koji parafrazirajući Mao Ce-tunga dodaje: 'U Bosni je kaos, situacija je odlična'.
Uvezujući bošnjačke, srpske i hrvatske zastave prosvjednici su nacionalističkim elitama pokazali da znaju tko je njihov pravi protivnik - ne etničke skupine nego političari koji se prave da ih štite pred drugima, navodi Žižek koji ističe da je razočaran i politikom EU-a u BiH.
EU, tvrdi Žižek, na svoj način sije razdor u zemlji jer kao svog 'privilegiranog sugovornika' u BiH uzima upravo 'nacionalističke elite'.
Bunt u BiH dokazuje da se etničke emocije ne mogu prevladati samo nametanjem liberalne agende, no bunt bi trebao prerasti u društveni pokret koji bi nastavio s prosvjedima ne osvrćući se na etničke podjele, navodi filozof Slavoj Žižek.
Ljubljanski Dnevnik upozorava da su se prosvjedi najviše koncentrirali na područja s bošnjačkom većinom.
'Bošnjaci su najokrutnije platili raspad bivše Jugoslavije, a niz su godina u strahu da se ne ponove krvavi međunacionalni obračuni podnosili sve posljedice uređenja koje im je nametnula međunarodna zajednica. Ta zajednica hrani politički i gospodarski beskrupulozne pojedince, a obične ljude striže kao ovce', navodi se u komentaru Dnevnika u kojem se ističe da su Bošnjaci do sada bili suzdržani prema socijalnim prosvjedima bojeći se da ne potaknu stare etničke tenzije.
Svi građani u BiH, bez obzira žive li u Republici Srpskoj ili u Federaciji u istom su položaju, bez minimalne socijalne pravednosti i s 40-postotnom nezaposlenošću, svedeni na bespravnu masu čijim životima dirigiraju oni koji već dva desetljeća nemaju dodira sa stvarnošću, navodi list.
'Sadašnja BiH agonija posljedica je dvadesetogodišnjih manipulacija s državom koja je priznata još 1992. godine, ali je još uvijek svojevrstan međunarodni protektorat. Za čišćenje političkog prostora koji je sve više i sve šire kontaminiran zato će biti potrebno mnogo više od prosvjeda koji u nekim slučajevima graniče s vandalizmom i štete sebi samima. Za početak, bila bi dobra već i prava mjera političke etike onih na vlasti', zaključuje komentar ljubljanski dnevni list Dnevnik.