Iako je do Božića preostalo još nešto više od tjedan dana, sudeći prema dostupnim prognozama, neće biti ništa od snijega. No to nas ne bi trebalo čuditi jer postoji pojava koja se zove Božićna ciklona. Zbog nje gotovo svake godine u pravilu oko Božića kod nas, ali i u većem dijelu Europe nema snijega. Ozbiljno zahlađenje stiže tek oko Nove godine
'Ja sanjam bijeli Božić…', stih je popularne blagdanske pjesme koja će i ove godine ostati samo na snovima. Snijega, ako je suditi prema sada dostupnim prognozama, neće biti. No zašto se na božićno jutro češće budimo s kišom nego snijegom?
'Velik dio prosinca na vrijeme kod nas utječe anticiklona. Ona dominira europskim kopnom i tjednima vrijeme je stabilno. Tako i sada imamo maglu i niske oblake te temperaturnu inverziju, a na Jadranu sunce', objašnjava nam Rade Popadić, osnivač Crometea.
Zanimljivo je kako je ista ta anticiklona zaslužna za povijesnu zimu na Bliskom istoku. Njima je ovo najjača zima u stotinu godina. Ta ista anticiklona koja nama donosi stabilnost, zaslužna je za to što nas polarni zrak zaobilazi i prodire duboko na jug.
'Zimi se europsko kopno ohladi hladnije je od okolnog mora; zbog toga nad Europom ojača polje visokog tlaka zraka i zbog toga poremećaji s Atlantika teže prodiru nad kopno nego najesen. Međutim, upravo krajem prosinca, malo oživi ciklonalna aktivnost nad Atlantikom i do Europe i do Sredozemlja dopru poremećaji i sa svoje prednje strane ti poremećaji podignu topao sredozemni zrak prema sjeveru', dodao je.
To se u pravilu događa krajem prosinca, tj. oko Božića. 'Gledajući klimatološke podatke mjernih postaja u Hrvatskoj, upravo se uoči Božića primjećuje prolazni porast prosječne temperature zraka, da bi prema Novoj godini temperatura nastavila padati', kazao je Popadić.
Zaključio je kako je u Hrvatskoj uostalom najhladniji dio godine od 15. siječnja do 10. veljače.