sigurnost na 1. mjestu

[FOTO/VIDEO] Prije 40 godina Bosch je lansirao elektroničku kontrolu zračnih jastuka za automobile

09.11.2020 u 07:39

Bionic
Reading

Prvi sustav zračnih jastuka počeo se proizvoditi 1980. i svoju je premijeru imao u Mercedes-Benz S-klasi, a sastojao se od tri komponente - pretvarača napona, rezerve energije i upravljačke jedinice - s ukupno 170 dijelova

Sigurnost kada je riječ o automobilima, ili općenito prometna sigurnost, je jedna od najvažnijih stvari kada se odlučujemo za odabir nekog vozila. Sigurnosni sustavi su od nevjerojatne važnosti kod svakog automobila, a zračni jastuci su svakako jedna od najvažnijih komponenata koje spašavaju tisuće života svake godine.

Sudar, snažan prasak, no najgori scenarij je izbjegnut; to je najlakši način za opisivanje prednosti zračnog jastuka. Ključnu ulogu u ovoj zaštitnoj 'detonaciji' ima upravljačka jedinica zračnog jastuka. Funkcionira kao kontrolni centar jastuka na napuhavanje koji spašava život.

Prije četrdeset godina Bosch je udružio snage s tvrtkom Daimler-Benz AG kako bi započeo proizvodnju prve elektroničke upravljačke jedinice zračnog jastuka na svijetu, dajući odlučujući poticaj zaštiti putnika. 'Bosch je pionir u automobilskoj elektronici i sigurnosti', kaže član upravnog odbora tvrtke Bosch Harald Kröger. 'Elektronička upravljačka jedinica zračnog jastuka pokazuje što podrazumijevamo pod pojmom - Izmišljeno za život'.

Od početka pune proizvodnje u prosincu 1980. godine, Bosch je proizveo više od 250 milijuna upravljačkih jedinica zračnih jastuka, neprestano usavršavajući tehnologiju. Istraživači nesreće u tvrtki procjenjuju da su otkako su Bosch pokrenuli upravljačke jedinice zračnih jastuka na tržište, prednji, bočni i glavni zračni jastuci koje su ugradili pomogli spasiti oko 90.000 života širom svijeta. To ih čini ključnom komponentom 'vision zero' nulte vizije: bez smrtnih slučajeva ili ozbiljnih ozljeda u cestovnom prometu.

Prava odluka u milisekundama

Korištenjem unutarnjih i vanjskih senzora ubrzanja, brzine okretanja i tlaka, vrhunska upravljačka jedinica zračnog jastuka identificira vrstu nesreće kao i njezinu težinu te prema potrebi aktivira zračni jastuk i zatezač pojasa. U samo deset milisekundi - deset puta brže nego što osoba može trepnuti - algoritam okidača tumači podatke senzora kako bi utvrdio je li vozač jednostavno pritisnuo kočnicu, naletio na parkirani automobil, preskočio rubnik ili je vozilo imalo ozbiljan sudar ili postoji opasnost od prevrtanja. Ako je situacija opasna, sustav pali generator pirotehničkog plina. U roku od 30 milisekundi zračni jastuk je potpuno napuhan i može zaštititi vozača i putnike.

Današnja vozila dolaze s ugrađenih s do čak devet zračnih jastuka, koji se mogu aktivirati pojedinačno, ovisno o scenariju nesreće. Nakon sudara, sustav također šalje signal za prekid dovoda goriva ili, u električnim vozilima, za odspajanje visokonaponske baterije. Uz to, sustav prosljeđuje informacije o nesreći drugim sustavima vozila - na primjer eCall, koji automatski poziva hitne službe nakon aktiviranja zračnog jastuka.

Od 1977. godine Boschovi inženjeri surađivali su s proizvođačima automobila na prvoj elektroničkoj upravljačkoj jedinici zračnih jastuka, prolazeći više od 6000 testova sudara u 60 modela vozila. Danas je potrebno više od 1,8 milijuna simulacija sudara kako bi se kontrolna jedinica zračnog jastuka pripremila za masovnu proizvodnju u modelu vozila.

Prvi sustav zračnih jastuka, koji se počeo proizvoditi u prosincu 1980., a zatim je svoju premijeru imao u Mercedes-Benz S-klasi, sastojao se od tri komponente - pretvarača napona, rezerve energije i upravljačke jedinice - s ukupno 170 dijelova. Oni su kontrolirali samo zračni jastuk i zatezač remena za vozača, a po želji i za suvozača. Današnje upravljačke jedinice dvanaeste generacije zračnih jastuka imaju upola manje dijelova i mogu upravljati s do 48 sigurnosnih uređaja, uključujući razne prednje i bočne zračne jastuke, zračne jastuke za koljena i zatezače pojaseva. To najbolje pokazuje i primjer nove Mercedes-Benz S-klase, koji je uveo i zračne jastuke za putnike na stražnjim sjedalima.

Upravljačke jedinice zračnih jastuka i automatizirana vožnja

U budućnosti, kako raste broj senzora u vozilima, primjenom prikupljenih podataka moglo bi se osigurati da zračni jastuci, zatezači pojaseva i druge funkcije vozila još bolje komuniciraju. Takva interakcija može izgledati otprilike ovako: sustav brzo prepoznaje nadolazeću nesreću i, na primjer, putnike automatski stavlja u sjedeći položaj koji smanjuje rizik od ozljeda prije stvarnog sudara. Može aktivirati zračne jastuke i zatezače pojaseva kako bi pružio najbolju moguću zaštitu od sudara za svaku osobu u vozilu.

Rastuća, sve više prisutna automatizirana vožnja jedno od područja na kojem su ove mogućnosti relevantne, jer na višim razinama otvara posve nove koncepte interijera i veću slobodu kretanja i za vozača: okretanje sjedala, okretanje prema putnicima ili udobno privijanje u sjedalu. Što će položaji sjedenja u vozilu postati fleksibilniji, to je važnije precizno kontrolirati zračne jastuke i zatezače sigurnosnih pojaseva - i složeniji su zahtjevi za upravljačke jedinice zračnih jastuka na kojima Bosch već danas radi. Čak i nakon 40 godina, 'vreća s trikovima' je daleko od toga da je ispražnjena.