financijski rezultati

Dalekovod ostvario 6,1 milijuna eura dobiti: Pomogli su poslovi u inozemstvu

26.02.2025 u 11:32

Bionic
Reading

Tijekom prošle godine Dalekovod Grupa ostvarila je 195,8 milijuna eura prihoda, uz 12,5 milijuna eura EBITDA-e te čiste neto dobiti od 6,1 milijun eura. Dobrim poslovnim pokazateljima doprimijela je i popunjena knjiga ugovora s projektima vrijednima 415 milijuna eura

Poslovni prihodi Dalekovod grupe, kompanije za projektiranje, proizvodnju i izgradnju elektroenergetske i prometne infrastrukture, u 2024. godini iznosili su 195,8 milijuna eura, što predstavlja rast od 17 posto u odnosu na prethodnu godinu.

EBITDA je dosegnula 12,5 milijuna eura, što je povećanje od 11,3 milijuna eura. Pri tome je neto dobit Grupe iznosila 6,1 milijun eura. Knjiga ugovora Grupe na kraju 2024. godine iznosila je 415 milijuna eura, što je povećanje od 134 milijuna eura u odnosu na kraj 2023.

'Postignuti rezultati potvrđuju snagu i stabilnost Dalekovod Grupe, kao i našu sposobnost da prepoznamo i iskoristimo prilike koje donosi energetska tranzicija. U fokusu nam ostaju efikasnost, stručnost i održivi razvoj, uz istovremeno jačanje položaja na ključnim tržištima', ističe Eugen Paić-Karega, predsjednik Uprave Dalekovoda.

Poslovi u inozemstvu

Dalekovod je u prošloj godini ugovorio unosne, ali i strateški važne projekte, poput izgradnje 420 kV dalekovoda Blåfalli-Gismarvik u Norveškoj, vrijednog gotovo 63 milijuna eura te izgradnje 400 kV dalekovoda Skogssätter – Kilanda u Švedskoj, vrijednosti 14 milijuna eura. Od posebnog je značaja rekonstrukcija dalekovoda Landesbergen – Borken u Njemačkoj, vrijedna gotovo 32 milijuna eura, jer predstavlja prvi izravni ugovor s njemačkim operatorom prijenosnog sustava.

Uz jačanje pozicije na tradicionalnim tržištima, Dalekovod će značajne prihode ostvariti i u zemljama u susjedstvu. Ugovorena je rekonstrukcija 110kv dalekovoda Hudo – Kočevje u Sloveniji vrijedna gotovo 14 milijuna eura te nabava opreme i izgradnja 110/20kV trafostanice Kamez u Albaniji, vrijedna oko 13 milijuna eura.

Rezultati na domaćem tržištu

Na domaćem tržištu, uz prisutnost u izgradnji i opremanju, rezultatima Dalekovod Grupe koja posluje u sastavu Končar Grupe, doprinosi dinamika realizacije, visoka razina ugovorenih poslova te povećana efikasnost na projektima i djelatnostima gotovo svih segmenata poslovanja kako u tvrtci Dalekovod d.d. tako i u svim članicama Grupe.

Dalekovod Grupa nastavlja uz to ulaganja u održivi razvoj, pridonoseći ciljevima zelene tranzicije kroz projekte u energetici i infrastrukturi. Ulaganja u sigurnost zaposlenika, edukaciju i unapređenje radnih metoda ostaju prioritet.