Širenje političkih nemira i prosvjeda predstavlja sve veći rizik za poslovanje u cijelom svijetu, utvrdila je njemačka osiguravateljska kuća Allianz Commerical u istraživanju objavljenom u srijedu
Val prosvjeda zahvatio je u 2024. godini sve svjetske regije, uz iznimku Latinske Amerike gdje se zadržao na razini iz prethodne godine, utvrdio je Allianz.
U skupini od 20 zemalja na vrhu ljestvice Allianz ih je pobrojao više od 80 tisuća, a Indija je na prvom mjestu s više od 18.600 prosvjeda i nemira. Slijede SAD, Francuska, Pakistan i Meksiko, a na šestom je mjestu Njemačka s preko 4.000 prosvjeda, za trećinu više nego u 2023.
Kompanije su političku nesigurnost i nasilje uvrstile na popis najvećih globalnih globalnih rizika u protekle tri godine, navodeći među posljedicama zabrinutost za sigurnost zaposlenika i klijenata i prekide u poslovanju i materijalnu štetu, pokazao je Allianzov barometar rizika.
Kompanije u strahu
Pojačana strahovanja kompanija u 2024. godini njemačka je kompanija pripisala potencijalnim nemirima koje je pokrenula „godina s najviše izbora" otkada objavljuju izvješća, ali i širenju sukoba na Bliskom istoku i ratu u Ukrajini. Srednje velike i velike kompanije pozorno su pratile odnos Kine i Tajvana, strahujući od mogućeg regionalnog sukoba.
Političko nasilje zauzelo je visoko mjesto na ljestvici rizika zbog ocjene kompanija da je politika, kako navode, sve više obilježena populizmom, uzajamnim optužbama i podjelama. Geopolitiku su pak u velikoj mjeri obilježili nacionalizam i promjena svjetskog poretka, a gospodarstvo loše upravljanje, korupcija i sve dublji jaz između bogatih i siromašnih, utvrdio je Allianz u istraživanju.
Vrtoglava brzina promjena u razdoblju od 2019. godine do danas prisilila je kompanije da prilagođavaju opskrbne lance u iznimno kratkom vremenskom razdoblju i stvorila nestabilno okruženje za poslovanje, navodi osiguravateljska kuća.
Brojni izbori privukli su lani veliku pozornost, a u 2025. nove vlade udarit će temelje novoj politici, što u većini slučajeva neće utjecati na poslovanje kompanija u neposrednoj budućnosti, ali dugoročne posljedice za rast i prosperitet bit će značajne, stoji u izvješću.
Fragmentacija svjetskog gospodarstva
"Fragmentacija svjetskog gospodarstva očituje se u podizanju novih prepreka trgovini i u sankcijama, ali u različitim konceptima stvaranja prosperiteta", primjećuju autori istraživanja.
"SAD tako, primjerice, pokušava autocentričnim metodama reindustrijalizirati gospodarstvo. I Kina se okreće vlastitom gospodarstvu, kroz tranziciju s težištem na potrošnji. Europa pak stvara zelenu industriju koja bi trebala poslužiti kao baza za konkurentnost za globalnoj razini i za vodeću ulogu u tehnologiji", stoji u izvješću.
"Došao je kraj razdoblju usklađivanja ekonomskih modela pod pritiskom globalizacije", zaključuju.