fascinantni Sveti Petar i Mikelon

Arhipelagu poznatom po pticama nalik pingvinima Trump odrezao maksimalne carine: Zašto?

03.04.2025 u 11:00

Bionic
Reading

U hladnim vodama sjevernog Atlantika, južno od kanadske provincije Newfoundland, smjestio se zaboravljeni, ali fascinantni arhipelag: Sveti Petar i Mikelon (Saint-Pierre-et-Miquelon). Iako teritorijalno bliži Kanadi, ovaj otočni teritorij je formalno dio Francuske, što ga čini jednom od posljednjih preostalih francuskih enklava u Sjevernoj Americi

Arhipelag se sastoji od osam otoka, ali samo dva su trajno naseljena: Saint-Pierre i Miquelon-Langlade. Na njima živi oko 6000 stanovnika, mahom francuskih državljana, koji govore francuski, voze po desnoj strani i koriste euro. Otoci se prostiru na nešto više od 240 km² i poznati su po ribolovu, prirodnim ljepotama i jedinstvenom spoju europske i sjevernoameričke kulture.

No tamo ne postoje pingvini. Točnije, to su alke, simpatične morske ptice koje podsjećaju na pingvine. No ta zbrka je često inspiracija za humor i zabunu u popularnim člancima i izjavama političara...

U šali se može reći da su pingvini "ekonomski prijetili" američkom izvozu peradi... ali šalu na stranu, vjerojatnije je da se radi o previdu, birokratskoj klasifikaciji ili automatiziranom proračunu recipročnih tarifa.

Svima pod istim uvjetima?

Iako Sveti Petar i Mikelon ima malu populaciju i ograničene trgovinske odnose sa SAD-om, njegovo uključivanje u popis teritorija s visokim carinama može biti rezultat administrativnog pristupa koji obuhvaća sve francuske teritorije pod istim uvjetima.​

Iako specifični razlozi za visoku carinu na Sveti Petar i Mikelon zasad nisu detaljno objašnjeni, čini se da je to dio šire strategije usklađivanja trgovinskih odnosa s Francuskom i Europskom unijom.

Trumpov 'udar' na male otoke

U Trumpovoj poznatoj maniri trgovinskog pritiska, bivši predsjednik SAD-a objavio je uvođenje recipročnih carina – što znači da će SAD uvesti iste carine koje druge zemlje nameću američkim proizvodima. Na iznenađenje mnogih, na plakatu su se našli i Sveti Petar i Mikelon s najvišom carinom od 50 posto.

Evo nekoliko mogućih razloga:

Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
    +3
Trump potpisao dvije uredbe o carinama Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

"Krivnja po asocijaciji"; budući da je Sveti Petar i Mikelon francuski teritorij, Trump ih je vjerojatno tretirao kao dio EU-a i Francuske. U svojoj borbi protiv europskih carina, nije napravio iznimku ni za ovaj mali arhipelag.

Riblji ratovi: SAD i Kanada imaju povremene napetosti oko ribolovnih prava u sjevernom Atlantiku. Kako Sveti Petar i Mikelon ima značajnu ribarsku flotu, možda je Trump smatrao da su konkurencija američkim ribarima.

Simbolika ili greška? Moguće je da je uključivanje tog otočja bilo simbolički potez: pokazati da "nema iznimaka", čak ni za najmanje. A možda je netko u njegovom timu jednostavno vidio visoku carinu na američki kukuruz u ovom teritoriju – i odlučio “uzvratiti”.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +2
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

Sveti Petar i Mikelon: Marginalan, ali unikatan dio svijeta

Unatoč svojoj političkoj marginalnosti, Sveti Petar i Mikelon ostaje jedinstven kutak svijeta. Mjesto gdje možete uživati u francuskoj kuhinji, a da ste samo sat vremena brodom od Kanade. Otoci su raj za promatrače ptica, povijesne entuzijaste (posebno u vezi s prohibicijom i Al Caponeovim švercerskim rutama), kao i ljubitelje izolirane prirode.

Trumpove carine na Sveti Petar i Mikelon možda su bile simboličke, nespretne ili jednostavno zabavne u svojoj apsurdnosti – ali zahvaljujući toj odluci, javnost se barem na trenutak podsjetila na postojanje ovog malog, neobičnog, gotovo zaboravljenog kutka Francuske u Americi.