što je ostalo od obećanja?

Dug veledrogerijama opet 4,5 milijardi kuna, probijeni i rokovi plaćanja. Evo što danas na to kaže ministar Marić

26.10.2021 u 10:02

Bionic
Reading

Ukupni dugovi bolnica i ljekarni veledrogerijama na dan 30. rujna ponovno su narasli na 4,5 milijardi kuna, što je iznos koji se približio onome od pet milijardi kuna, koliki je bio i na kraju 2020., doznaje N1

“Više nas na sastancima sa veledrogerijama nećete vidjeti do kraja godine”, rekao je ministar financija Zdravko Marić nakon kriznog sastanka u travnju ove godine i najavio da će u iduća tri mjeseca prema zdravstvu otići proračunski transferi u mjesečnim iznosima od 600 milijuna kuna za bolnice i 300 milijuna za ljekarne. Najavio je da će se kroz rebalans proračuna osigurati dodatna jednokratna isplata od 135 milijuna kuna prema ljekarnama i 760 milijuna kuna prema bolnicama. To će, prema ministrovim riječima, svesti rokove plaćanja na 120 dana koju Vlada namjerava održati do kraja godine.

N1 je zatražio i dobio službene podatke, koji kažu sljedeće: ukupni dugovi bolnica i ljekarni veledrogerijama na dan 30. rujna ponovno su narasli na 4,5 milijardi kuna. U strukturi ukupnoga duga dug bolnica je sada 2,8 milijardi kuna, i on je manji za milijardu kuna u odnosu na kraj prošle godine. No, istodobno je dug HZZO-a prema ljekarnama porastao na 1,7 milijardi kuna, što je 600 milijuna kuna više nego na kraju 2020.

ministar zdravko marić:

Dosad je plaćeno više od 9 mlrd. plaćeno i bit će plaćeno do kraja godine

Ministar financija Zdravko Marić na pitanje o digu veledrogerijama rekao je sljedeće: "Zdravstvu je u prvom proračunu, tako i sada, s obzirom na situaciju s covidom, neminovno potrebna kvalitetna reforma na rashodnoj strani. Prihodi daju svoj doprinos. Ove godine ćemo izdvojiti više od devet milijardi kuna kako bismo rokove plaćanja držali na 180 dana za bolnice, 120 dana za ljekarne. Ako gledamo baš veledrogerije, trenutno, s malim otklonom dug bolnica je 2,8 mlrd. kuna, a ljekarne nekih 400 milijuna kuna. Da usporedimo, do sada je preko 9 mlrd. plaćeno i bit će plaćeno do kraja godine kako bismo držali rokove. To je što se tiče povećanja rashoda.” 

I obećani rokovi plaćanja opet su probijeni. U rujnu ove godine klinički bolnički centri svoje dugove plaćaju s prosjekom od 190 do 200 dana zakašnjenja, a većina općih bolnica s plaćanjem kasne čak 210 dana. Na sastanku u travnju ministri Beroš i Marić dogovorili su sa veledrogerijama rok od 180 dana u bolničkom sustavu.

Sastanak s predstavnicima veledrogerija
  • Sastanak s predstavnicima veledrogerija
  • Sastanak s predstavnicima veledrogerija
  • Sastanak s predstavnicima veledrogerija
  • Sastanak s predstavnicima veledrogerija
  • Sastanak s predstavnicima veledrogerija
    +2
Nakon sastanka s predstavnicima veledrogerija u travnju obećano je drugo... Izvor: Pixsell / Autor: Tomislav Miletic/PIXSELL

HZZO danas s plaćanjem kasni čak i više nego na kraju prošle godine: tada je plaćanje ljekarnama kasnilo u prosjeku 90, a danas se s plaćanjem dugova kasni više od 150 dana. U travnju je obećanje bilo 120 dana.

Veledrogerije stoga još jednom očekuju da se do kraja godine ponovno isplate svi dugovi koji su probili rokove plaćanja koji su u travnju bili dogovoreni s ministrima Marićem i Berošem, stoji u odgovoru koji je N1 televiziji uputila Diana Percač, predsjednica koordinacije veledrogerija pri HUP-u.

Ostaje ključno pitanje: ako je dug od travnja trebao biti saniran s ukupno dodatnih 3,6 milijardi kuna, kako je minus prema veledrogerijama sada ponovo dosegnuo 4,5 milijardi kuna, a plaćanja nisu svedena u obećane rokove?