Na Wall Streetu je u četvrtak S&P 500 indeks skliznuo s rekordne razine, kao i Nasdaq, jer je ulagače zabrinuo podatak o rastu proizvođačkih cijena u SAD-u, što bi moglo navesti Fed na usporavanje tempa smanjenja kamatnih stopa. Na azijskim su burzama u petak cijene dionica pale jer ulagače nisu oduševile nove poticajne mjere u Kini, a negativno na tržišta utječe i jučerašnji pad Wall Streeta
Na Wall Streetu je u četvrtak S&P 500 indeks skliznuo s rekordne razine, kao i Nasdaq, jer je ulagače zabrinuo podatak o rastu proizvođačkih cijena u SAD-u, što bi moglo navesti Fed na usporavanje tempa smanjenja kamatnih stopa.
Dow Jones oslabio je 0,53 posto, na 43.914 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,54 posto, na 6.051 bod, a Nasdaq indeks 0,66 posto, na 29.902 boda.
Nakon što su u srijedu podaci o potrošačkim cijenama pokazali da je inflacija u SAD-u i dalje znatno iznad ciljanih razina američke središnje banke, jučer su to potvrdili podaci o proizvođačkim cijenama. Te su cijene u studenome porasle 0,4 posto na mjesečnoj, a 3 posto na godišnjoj razini, više nego što su analitičari očekivali.
Povišena inflacija
A povišena inflacija mogla bi navesti Fed da uspori ili čak i prekine ciklus smanjenja kamatnih stopa. Premda čelnici Feda već tjednima ponavljaju da bi se mogao usporiti tempo povećanja kamata, na tržištu se očekuje da će na dvodnevnoj sjednici od 17. do 18. prosinca Fed smanjiti kamate po treći put ove godine, za dodatnih 0,25 postotnih bodova.
Nakon snažnog rasta dan prije, što je i potaknulo S&P 500 i Nasdaq na rekordne razine, jučer su cijene dionica u tehnološkom sektoru pale. Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, cijene su porasle samo u potrošačkom sektoru.
A na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle, nakon što je Europska središnja banka smanjila kamatne stope za dodatnih 0,25 postotnih bodova, kao što se očekivalo.
Londonski FTSE indeks ojačao je 0,12 posto, na 8.311 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,13 posto, na 20.426 bodova. Pariški CAC oslabio je, pak, 0,03 posto, na 7.420 bodova.
Kineske burze pod pritiskom
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u minusu 0,5 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 1,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0,4 i 1,4 posto. U Južnoj Koreji su, pak, porasle 0,4 posto.
Kineske su burze pod pritiskom jer su ulagače razočarale nove poticajne gospodarske mjere vlasti, kojima će se povećati dug i nastojati potaknuti potrošnja.
Dolar ojačao, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla četvrti dan zaredom i na putu je dobitka u ovom tjednu od 1,1 posto.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 107,15 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 106,50 bodova. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 152,10 na 153,10 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0460 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0510 dolara. Euro je oslabio jer je jučer Europska središnja banka smanjila kamatne stope za daljnjih 0,25 postotnih bodova.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,04 posto, na 73,45 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,07 posto, na 70,05 dolara. Tako su cijene 'crnog zlata' na putu znatnih tjednih dobitaka.