Hrvatsku softversku tvrtku Flow and Form nedavno je preuzela američka tvrtka Robin koja se bavi razvojem platforme za hibridni način rada ili, pojednostavljeno, rezervacijom hibridnih ureda. Zajedno planiraju izgraditi najbolju takvu svjetsku platformu, a američka tvrtka upravo iz Zagreba kreće u ekspanziju na europsko tržište
Ovime je Robin dobio europsko sjedište s out-of-the-box znanjem i iskustvom te jako dobrom povezanošću s ostatkom Europe, kažu iz bivšeg Flow and Forma, a sada su Robin Croatia. Zagreb će nakon te akvizicije – čiji iznos ostaje tajna – primarno biti centar za istraživanje i razvoj koji stvara nova rješenja za korisnike platforme Robin, i to u produktnim timovima ljudi koji sami mogu donositi odluke i u potpunosti izvršavati implementaciju svojih rješenja. Jedna od ideja je da prošire i druge odjele, poput prodaje, marketinga, pa čak i odjela korisničke podrške, kako bi ojačali ekspanziju platforme u Europi.
'Imati cijeli procesni ciklus za naše kupce u istoj vremenskoj zoni djeluje nam kao dobar potez i vidimo kako bismo mogli napraviti još bolje rezultate na taj način, ali idemo korak po korak. Definitivno će nam trebati nešto vremena da prvo u potpunosti integriramo naše timove i omogućimo sve što im je potrebno kako bi bili što produktivniji i zadovoljniji. To je sada fokus, nakon toga ćemo planirati dalje', pojašnjava nam Marko Pavlović, osnivač i direktor Flow and Forma, današnje tvrtke Robin Croatia.
Flow and Form neće nastaviti s radom u agencijskom kapacitetu, već će, kaže Pavlović, sav svoj fokus i znanje preusmjeriti na izgradnju najbolje platforme za hibridni način rada. 'Od 2014. godine Robin osnažuje tvrtke svih veličina da rade najbolje što mogu izgradnjom tehnoloških rješenja koja potiču živopisna iskustva na radnom mjestu.
Platforma Robin uklanja prepreke dolasku u ured i stvara radno mjesto usredotočeno na izbor zaposlenika. Kada zaposlenici imaju izbor, povratak u ured postaje manje povezan s obvezama, a više sa stvaranjem pravih konekcija. Vjerujemo da zaposlenici trebaju imati izbor kako bi mogli biti što produktivniji u svom radu, a Robin omogućuje da izbor lokacije rada ne bude prepreka u poslovanju. Robin poznaje vaš tim i ljude s kojima se najčešće susrećete kako bi pružio inteligentne preporuke o tome kada doći u ured i uklanja muke planiranja automatskim sugeriranjem stolova i prostora u blizini vaših kolega', kaže direktor.
Platforma za hibridni način rada
Platforma tvrtke omogućava zaposlenicima da odaberu kako i gdje će raditi putem mapa ureda u stvarnom vremenu i zakazivanja putem računala, kioska ili mobilne aplikacije.
Istodobno pomaže poslodavcima da prate iskorištenost ureda, kapacitet, iskustvo zaposlenika, trendove rezervacija stolova...
U Hrvatskoj više od 20 inženjera i stručnjaka u različitim područjima
Robin globalno ima više od 220 zaposlenika, a oni se pretežno nalaze u SAD-u. Od sada za njih u Hrvatskoj radi više od 20 inženjera, stručnjaka za razvoj korisničkog iskustva i sučelja te marketinških, financijskih i proizvodnih menadžera.
'Potražnja za kvalificiranim stručnjacima uvijek je izazovan zadatak, međutim kao brzorastuća tvrtka sa sjedištem u Americi u mogućnosti smo ponuditi dobre uvjete i perspektivnu karijeru našim zaposlenicima, što uvelike olakšava potražnju. Trenutno nam se nije javila potreba za uvozom stranog talenta, ali smo uvijek otvoreni za tu mogućnost', kaže direktor tvrtke.
Zašto je ta akvizicija važna za hrvatsko gospodarstvo?
S Robinom su vrlo brzo dogovorili akviziciju. Razgovori su krenuli početkom proljeća ove godine, a sve su dogovorili u samo tri mjeseca.
'Razlozi za naš izuzetno brz dogovor bila je transparentnost s obje strane, kao i činjenica da dijelimo iste vrijednosti i poslovna razmišljanja. Flow and Form i Robin imaju zajednički cilj – učiniti mjesta na kojima živimo i radimo boljima! Velik korak prema tome jest definirati budućnost rada; to je ono za što vjerujemo da je bitno za cijelu globalnu zajednicu zaposlenika i poslodavaca. Izlaskom u javnost htjeli smo pokazati ostalima koliko je bitno da razmišljamo i stvaramo bolje uvjete rada, a informacije o detaljima transakcije bile bi samo distrakcija od onog što je zapravo bitno – stvaranje boljeg prostora i boljih uvjeta rada za sve nas', kaže Pavlović.
Kad je hrvatska tvrtka objavila detalje akvizicije, Pavlović je izjavio da su dolazak Robina u Europu te akvizicija Flow and Forma 'važni za hrvatsko gospodarstvo', a nas je zanimalo zašto.
'Francuska je poznata po proizvodnji aluminija, Njemačka po proizvodnji automobila, a mi želimo da Hrvatska bude poznata po proizvodnji i distribuciji vlastitog softvera te da sudjeluje u stvaranju globalne ekonomske vrijednosti. Trenutno se u Hrvatskoj većina IT tvrtki bavi uslužnim poslovanjem (agencije), što je odlično za razvoj tehničkog znanja i širenje kapaciteta lokalne IT industrije, no tvrtke koje razvijaju vlastite proizvode stvaraju dodatnu vrijednost i stavljaju svoje lokalno gospodarstvo na mapu globalnog ekonomskog lanca. Stoga se poduzetnici koji započinju s novim poslovanjem uglavnom fokusiraju na uslužno poslovanje jer su to naučili iz svog prijašnjeg agencijskog rada.
Dolaskom Robina imamo više prilika za to da buduće generacije poduzetnika dobiju direktno znanje i iskustvo u stvaranju globalnog softverskog poslovanja – upravo iz Hrvatske. Također, stvaranjem boljih uvjeta za trenutne i nove zaposlenike pojačavamo potrošačku moć naših građana te podižemo standarde. Ako budemo uspješni, zapošljavat ćemo sve više i više zaposlenika i otvarati nove profitne centre diljem Europe sa sjedištem u Hrvatskoj te će ona gospodarski sudjelovati u cijelom tom transakcijskom poslovanju', pojasnio nam je Pavlović.
'Ova industrija doživljava preporod, nekretnine su više od cigle i žbuke'
Flow and Form nalazi se na tržištu od 2017. godine. Krenuli su kao agencija za izradu digitalnih proizvoda specijaliziranih u području nekretnina. Naime njihov je tim pomogao mnogim tehnološkim i nekretninskim tvrtkama da razviju svoje proizvode za kupce. Pavlović tvrdi da su od 2017. do 2022. godine pomogli stvoriti proizvode koji zajedno vrijede više od milijardu dolara na današnjem tržištu. 'Takav uspjeh postigli smo isključivo predanim radom, fokusirani na to da postanemo najbolji razvojni centar za inovacije u nekretninskoj industriji', kaže naš sugovornik.
No što je točno industrija tehnologije nekretnina? Radi se o tehnologiji (PropTech) koja pomaže sudionicima u kupoprodaji nekretnina (AirBnB, Zillow ili naši Njuškalo i Rentlio), u izgradnji nekretnina (Autodesk), optimizaciji prostora za život ili rad (Robin) i sličnim procesima vezanim uz poslovanje unutar nekretninskog sektora.
'Primjerice, čak Google i Apple sudjeluju u ovom tržištu plasiranjem svojih smart home uređaja. Cilj tehnološke industrije nekretnina jest učiniti prostor u kojem živimo i radimo boljim za cijelo čovječanstvo i okoliš. To nikako nije nova industrija, nego samo upravo sada doživljava svoj preporod i ubrzavanje inovativnosti na način koji još nismo vidjeli. PropTech ukazuje na to da su nekretnine mnogo više od cigle i žbuke te da, bilo izravno, bilo neizravno, tehnologija itekako utječe na prostore u kojima provodimo većinu života i da je vrijeme da se ti prostori razvijaju prema našim novim svakodnevnim potrebama', pojašnjava nam Pavlović.
Prilika za poduzetnike i investitore?
Vrijednost tržišta tehnologije nekretnina (PropTech) procjenjuje se na više od 20 milijardi dolara dok se rast procjenjuje na 17 posto godišnje. 'Samo globalno tržište nekretnina vrijedno je više od 230 trilijuna dolara, tako da PropTech predstavlja tek mali postotak cjelokupnog tržišta nekretnina – što ukazuje na veliku priliku poduzetnicima i investitorima u tehnološkom dijelu tržišta', ističe Pavlović.
'Moramo kontinuirano ulagati u hrvatsko IT tržište, u tome je važna uloga privatnih investitora i države'
IT scenu u Hrvatskoj smatra potentnom s velikim brojem uspješnih tvrtki za tako malu državu. No smatra da i dalje činimo tek mali dio globalnog ekonomskog IT lanca.
'Jedini način na koji ćemo se podići na ljestvici najboljih u svijetu kontinuirano je ulaganje u naše IT tržište, kako od privatnih investitora, tako i države. Naša ministarstva trebaju omogućiti inovatorima i poduzetnicima da manje moraju razmišljati o birokratskim problemima kako bi imali više vremena i mogućnosti razmišljati o sljedećim velikim poslovnim pothvatima, onima koji će nas staviti na važan položaj na globalnom tržištu. Hrvatska IT scena to može, ali samo ako svi surađujemo', zaključuje Pavlović.