Od kraja prošle godine prisutan je trend rasta cijena sirove nafte koje su početkom veljače probile najvišu razinu u posljednjih devet mjeseci potaknute pozitivnim gospodarskim signalima iz Kine i SAD-a, pojačanom aktivnošću na financijskim tržištima, kao i uobičajenim sezonskim porastom potražnje zbog hladnijeg vremena
Sredinom veljače cijena sirove nafte tipa WTI dosegnula je 97 dolara po barelu, što je za oko 10 dolara po barelu više nego sredinom prosinca, dok je cijena nafte tipa Brent dosegnula gotovo 118 dolara po barelu.
Usprkos pozitivnim gospodarskim signalima iz Kine i SAD-a, nepovoljni makroekonomski uvjeti, prema zadnjim prognozama Međunarodne agencije za energiju (IEA), ograničavaju rast očekivane potražnje za sirovom naftom na oko 840kb/d. Tako se svjetska potražnja za naftom u 2013. procjenjuje na 90,7 mb/d, što je za 90 kb/d manje od prognoze u siječnju. Blagi pad potražnje primarno je rezultat promjene prognoze MMF-a o rastu svjetskog BDP-a sa 3,6 na 3,5 posto.
U 2012. je proizvodnja sirove nafte zemalja članica OPEC-a porasla na povijesno najvišu razinu. Međutim u siječnju je pala na najnižu razinu u posljednjih 12 mjeseci, usprkos blagom povećanju proizvodnje u Saudijskoj Arabiji i Kuvajtu.
Ukupna proizvodnja sirove nafte smanjila se u siječnju za 100 kb/d, na 30.34mb/d, što je vjerojatno također doprinijelo rastu cijena nafte u uvjetima sezonskog porasta potražnje.
Analitičari Raiffeisen banke u ovoj godini očekuju blagi rast cijena nafte, a značajniji pritisak na cijene očekuju tek 2014, uz pretpostavku ubrzanja europskog gospodarstva, čija će potražnja za sirovom naftom ostati razmjerno slaba i u ovoj godini.