Sve učestaliji prolomi oblaka koji nose sa sobom poplave i velike materijalne štete, poput onoga koji je ovog vikenda pogodio Zagreb, potaknuli su mnoge da razmisle o osiguranju svog doma. Provjerili smo što nude domaći osiguravatelji i kako se kreću cijene polica za pokriće šteta od poplave
Osiguranje od poplave u pravilu se ugovara u okviru police osiguranja doma. U ponudi domaćih osiguravajućih kuća mogu se naći paketi osiguranja stana ili kuće s pokrićem rizika od različitih prirodnih i drugih nepogoda.
Osiguranje od poplava obično ne spada u osnovni, već dopunski rizik prilikom osiguranja doma te ulazi u 'premium' paket. U nekim slučajevima mora se dodatno ugovoriti, kao i osiguranje od potresa.
U okviru osiguranja od poplave može se osigurati sva privatna i poslovna imovina kao što su objekti, stvari, oprema i zalihe koje su bile u poslovnom prostoru, a sva pokrića nalaze se na jednoj polici. Kada je riječ o osiguranju automobila, rizik od poplave pokriva kasko osiguranje.
Poplava kao vrsta elementarne nepogode u osiguranju se definira kao stihijsko plavljenje terena uslijed bujica, visokih voda (izljeva rijeka iz korita i provale obrambenih nasipa ili brana), izlijevanje u slučajevima izvanredne plime i drugih opasnosti.
Važno je znati da ova vrsta osiguranja ne obuhvaća osiguranje od izlijevanja vode iz cijevi unutar domaćinstva.
Cijena police osiguranja doma, koja uključuje i pokriće rizika od poplave, kreće se od 50 do 150 kuna mjesečno, ovisno o vrsti stambenog objekta, kvadraturi, položaju i razini pokrića štete. Samo osiguranje od poplave čini oko 15 posto cjelokupne police osiguranja doma.
Primjerice, za stan od 75 kvadrata na zagrebačkoj Trešnjevci osiguranje građevinskog dijela i stvari u kućanstvu koje pokriva rizike od svih predviđenih prirodnih nepogoda (osim potresa) do visine pokrića od 187.500 kuna (2500 kuna po kvadratnom metru) u Croatia osiguranju košta oko 900 kuna godišnje (75 kuna mjesečno).
Međutim treba voditi računa o tome da premija osiguranja od poplave u značajnoj mjeri ovisi o zoni izloženosti, odnosno učestalosti plavljenja na određenom području. Tako u područjima visokog rizika, koja su više puta pogođena poplavom, osiguranje od te nepogode može biti skuplje i do sedam puta od prosjeka.
Stoga je lako moguće da će nakon sve češćih proloma oblaka i aktualne poplave u Zagrebu poskupjeti police osiguranja za zagrebačku zonu.
Inače, prema procjeni ugroženosti od poplava Državne uprave za zaštitu i spašavanje, za Hrvatsku su poplave velik rizik jer je smještena unutar dunavskog bazena i pod velikim je utjecajem Drave i Save te njihovih pritoka, a više od 50 posto područja nalazi se na nadmorskoj visini nižoj od 200 metara.
Sve učestalije prirodne nepogode koje pogađaju Hrvatsku podigle su svijest građana o potrebi osiguranja kućanstva pa osiguratelji u posljednje vrijeme, a osobito nakon potresa u Zagrebu, bilježe znatno veći interes građana za osiguranjem. O tome svjedoče i podaci Hrvatskog ureda za osiguranje o kontinuiranom rastu udjela osiguranja od požara i elementarnih šteta.
Prije nekoliko godina ova vrsta osiguranja činila je tek oko šest posto ukupno zaračunate bruto premije osiguranja, a ove godine dosegnula je 7,5 posto.