istraživanje IFO-a

Njemački gospodarstvenici šire pesimizam: Svi pokazatelji u minusu

28.03.2025 u 09:20

Bionic
Reading

Iako ekonomski pokazatelji daju naznaku blagog oporavka, posljedično i mogućeg izbjegavanja recesije, njemački poslodavci su sve pesimističniji. Negativni trendovi posebno su izraženi u industriji, gdje je u proteklom razdoblju zabilježen val otkaza i najava o smanjenju broja radnih mjesta

Iako je Bundesbank nedavno u svom mjesečnom izvješću obznanila prognoze prema kojima se njemačko gospodarstvo blago oporavilo te tako ima šanse izmaknuti recesiji, ozračje na njemačkom tržištu rada je najlošije još od vrhunca pandemije koronavirusa, obznanio je Ekonomski institut IFO.

Opći indeks očekivanja poslodavaca pao je na 92,7. No, sve ispod 100 bodova ukazuje na negativne trendove, koji, sudeći po kretanju tog indeksa, postaju sve gori. Posebno je loša situacija u industrijskom sektoru.

'Situacija je i dalje loša i nezaposlenost će nastaviti polagano rasti', rekao je glavni istraživač IFO-a Klaus Wohlrabe.

Barometar zaposlenosti u minusu

Barometar zaposlenosti u industriji je na minus 21,7 bodova, što je jasan pokazatelj ranijih najava industrijskih divova poput Volkswagena, Siemensa, Audija, Boscha ili Thyssenkruppa o smanjenju broja radnih mjesta, ponegdje i za nekoliko desetaka tisuća.

U sektorima trgovine, usluga i graditeljstva barometar zaposlenih je u minusu, iako se polako pomiče prema gore kad je riječ o trgovini i graditeljstvu. No, opći indeks i sektorski pokazatelji se ne mogu uspoređivati, piše Fenix-magazin.de.

Ovakvo stanje sa zaposlenošću, zabilježeno je od travnja do svibnja 2020., no tad su vladale specifične okolnosti. Osim toga, ovako loši pokazatelji zaposlenosti su zabilježeni još u prosincu 2009. godine.

Neizvjesna poslovna klima

Inače, IFO je nedavno objavio i indeks poslovne klime, koji je porastao na valu očekivanja znatno veće državne potrošnje, usmjerene na investicije u naoružanje i infrastrukturu.

No, i dalje brine činjenica da bi gotovo trećina njemačkih tvrtki preselila svoje poslovanje u inozemstvo zbog visokih davanja za energente i komplicirane birokracije. Takvi potezi bi, pak, uzrokovali novi val nezaposlenosti u Njemačkoj.