TVRTKE NEPLATIŠE

Nove 'zvijezde' među top 20 najvećih dužnika

27.02.2013 u 12:42

Bionic
Reading

Sedam mjeseci prošlo je otkako je Ministarstvo financija objavilo listu poreznih dužnika. Među prvih 20 u kategoriji tvrtki pojavilo se devet novih imena. Ohrabrujuće je za Slavka Linića to što '20 veličanstvenih' duguje 1,4 milijarde kuna, što je oko 300 milijuna kuna manje nego početna postava

Na vrhu liste i dalje je građevinsko poduzeće Tempo koje je još podebljalo dugovanja prema državi za novih 11 milijuna kuna. Ukupno ta zagrebačka tvrtka trenutačno duguje 303,3 milijuna kuna

Kako se HRT uspio dogovoriti s Poreznom upravom o vraćanju duga od 222,6 milijuna kuna - dio će se riješiti obročnom otplatom, a ostatak prepuštanjem nekih nekretnina – više nije na listi srama.

Njegovo nekadašnje drugo mjesto drži Pan – papirna industrija koja se tako popela za jednu poziciju više. Ta je tvrtka u stečaju, a država od nje potražuje 149 milijuna kuna (pet milijuna više nego prije sedam mjeseci).

Treću poziciju drži Varteks sa 118,1 milijun kuna duga. Nekadašnji tekstilni div nalazi se u predstečajnoj nagodbi. Uprava traži otpis dijela dugova i ulazak države u vlasništvo do 25 posto.

Velik pomak na ljestvici napravio je splitski Konstruktor – inženjering koji se s osme probio na četvrtu poziciju. U sedam mjeseci građevinska tvrtka Željka Žderića 'natukla je' gotovo 45 milijuna kuna novog poreznog duga (sada 117 milijuna kuna). Pitanje je kako će završiti predstečajna nagodba, pokrenuta krajem siječnja, jer je Linić nedavno najavio da Splićani sigurno idu u stečaj s likvidacijom.

Četvrto mjesto nekada je držala zagrebačka Industrogradnja, ali ta je tvrtka uspjela smanjiti svoj dug za 84 milijuna kuna prepuštajući državi vlasništvo nad neboderom u Savskoj cesti u Zagrebu. Industrogradnja se sad nalazi daleko od prvih 20 mjesta, tj. na 45. poziciji sa 22,7 milijuna kuna duga.

Nakon Konstruktora slijedi četvorka od koje će se država teško naplatiti zbog stečaja – zagrebački Euro-market (99,6 milijuna kuna), Tvornica električnih žarulja (75 milijuna kuna), šibenski Autotransport (67,4 milijuna kuna) i zagrebački Gramat (64,4 milijuna kuna).

Na devetom i desetom mjestu su nove dužničke 'zvijezde' – hvarsko hotelsko poduzeće Sunčani Hvar (64 milijuna kuna) i Nogometni klub Šibenik (57,8 milijuna kuna).

Pojavljivanje Hvarana na listi srama je iznenađenje, jer su zadnje dvije godine završili s dobiti, istina, malom zbog velikog kreditnog opterećenja. Izgleda da je vlasnik, luksemburška Orco grupa odlučila prestati plaćati PDV i doprinose sve dok se ne riješi arbitražni postupak u kojem od države traži 30 milijuna eura odštete

Zahtjev za nadoknadom štete u Orco grupi pravdaju neizvršavanjem obveza koje je država preuzela na sebe u okviru javno-privatnog partnerstva u Sunčanom Hvaru.

Nogometni klub Šibenik je u procesu preoblikovanja u sportsko dioničko društvo. Porezni dug je na sebe preuzeo Grad Šibenik, čime je postao i većinski vlasnik.

Iza nogometaša naredale su se tri tvrtke koje su od početka članovi 'prvih 20' – Poduzetništvo Langer u stečaju (52,8 milijuna kuna), Slavonija MD (50,2 milijuna kuna) i Kaštelanski staklenici (45 milijuna kuna).

Od 14 do 20 mjesta ponovo slijedi grupa novaka: Zagrebački uslužni centar (43,7 milijuna kuna), Mljekara Split (43,3 milijuna kuna), zadarski Tankerkomerc (39,7 milijuna kuna), Pan – tvornica papira Zagreb (38,1 milijun kuna), Imota (38 milijuna kuna), Monter Split (37,7 milijuna kuna) i Hoteli Podgora (37,5 milijuna kuna).

Najbizarnija priča od svih njih krije se iza tvrtke Zagrebački uslužni centar (ZUC) koja ustvari ne postoji još od 2010. godine. ZUC je bio jedna od prvih agencija za zapošljavanje u vlasništvu supružnika Mire i Mirka Đinkića. Nakon što su se razveli Mirko Đinkić ženu je kazneno prijavio tvrdeći da je uništila tvrtku izvlačeći iz nje novac uz neplaćanje poreza krivotvorenjem dokumentacije.