Mnogi strani državljani primaju mirovine iz Njemačke. No, rijetki znaju kako bi povratkom u svoje rodne krajeve mogli imati problema s porezom u Njemačkoj. Naime, stroga su pravila koja se tiču prebivališta i poreznih obveza, no srećom može ih se ublažiti
Njemačka je desetljećima useljenička zemlja, privlačna brojnim građanima drugih zemalja Europe, ali i svijeta. Između ostalog, razlog tomu su i izdašne socijalne mjere, pa i mirovine.
Tijekom prošle godine je Njemačko mirovinsko osiguranje isplatilo mirovine za otprilike 1,7 milijuna umirovljenika u inozemstvu. Osim Nijemaca koji žive u inozemstvu, uplate su otišle i na račune radnika koji su nekoć radili u Njemačkoj. Među njima je i četrdesetak tisuća Hrvata.
No, ono što bi svi trebali znati je činjenica da selidbom iz Njemačke, umirovljenici postaju ograničeno porezno obvezni, piše Fenix-magazin.de. Iako to na prvi pogled djeluje kao da će biti djelomično oslobođeni poreza, to nije slučaj. Naime, umirovljenici koji se isele iz Njemačke nemaju pravo na osobni odbitak, što znači da im se porez određuje na puni iznos mirovine.
Povećanje osobnog odbitka
Porezni odbitak ove godine za samca iznosi 1008 eura mjesečno, odnosno 12.096 eura godišnje. Za parove je iznos dvostruko veći.
Ova porezna obveza može se izbjeći podnošenjem zahtjeva za neograničemu poreznu obvezu, ali pod uvjetom da najmanje 90 posto prihoda podliježe oporezivanju u Njemačkoj, a da su istovremeno strani prihodi, poput recimo razmjernog dijela mirovine dobivenog temeljem staža u nekoj drugoj zemlji, manji od 12.096 eura.
U slučaju odobrenja zahtjeva, njemački umirovljenici u inozemstvu će biti jednako tretirani kao i oni u Njemačkoj. To uključuje i pravo na porezne odbitke i brojne olakšice. No, treba znati da porezni odbitak može biti umanjen ovisno o zemlji u kojoj umirovljenik živi.
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja
Uz to, Njemačka ima potpisane ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s otprilike 40 država. Ako umirovljenici koji su radili u Njemačkoj žive u Belgiji, Danskoj, Italiji, Austriji, Irskoj, Poljskoj, Hrvatskoj ili Velikoj Britaniji, mirovina će im biti oporezovana u Njemačkoj. Ako, pak, žive u SAD-u ili Švicarskoj, mirovina će im biti oslobođena poreza u Njemačkoj.
Ako su, pak, umirovljenici dijelom radili u Njemačkoj, a dijelom drugdje, druge države im isplaćuju razmjerne mirovine, koje su u pravilu oporezive u Njemačkoj, osim ako ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nije drugačije određeno.
Ovdje postoje tri varijante. Ako je ugovorom definirano da se mirovina oporezuje u Njemačkoj, onda se može zatražiti povrat poreza, ako je on već plaćen u drugoj zemlji. Ponekad je definirano oporezivanje u zemlji koja isplaćuje mirovinu. U tom slučaju se ne plaća porez u Njemačkoj, ali se uračunava u izračun prezne stope. Ako, pak, obje zemlje imaju pravo oporezivati, Njemačka će priznati inozemni porez.
Od 2011. godine čak i mirovine iz inozemstva podliježu doprinosima za zdravstveno i socijalno osiguranje iz EU i trećih zemalja. Od 2022. godine je nužno prijaviti sve inozemne prihode njemačkoj Poreznoj upravi.