Brojni pokazatelji ukazuju kako su najugroženija skupina građana stariji samci. Jedan od uzroka su i niske mirovine. Obiteljska mirovina, naime, iznosi 77 posto mirovine pokojnika, a moguće je dobiti i vlastitu mirovinu uz 27 posto obiteljske. Uvođenje trajnog dodatka bi donekle olakšalo situaciju, ali čini se da u njega neće biti uračunat staž pokojnika onima koji temeljem toga primaju neki od oblika obiteljske mirovine
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter je u svom izvješću za prošlu godinu kao jedan od posebnih problema naglasila siromaštvo starijih osoba. Istaknula je kako čak 37 posto starijih od 65 godina živi s manje od 617 eura mjesečno. Pogotovo su ugroženi samci, kojih čak 61 posto živi u siromaštvu.
Posebno je teška situacija nakon smrti supružnika. Iako preživjeli supružnici dobivaju obiteljsku mirovinu, ona iznosi samo 77 posto punog iznosa starosne mirovine preminulog bračnog partnera. Uz to, postoji opcija primanja vlastite starosne ili invalidske mirovine te dijela od 27 posto obiteljske mirovine pokojnika.
Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić još je ranije najavio kako će u sklopu mirovinske reforme biti uveden i trajni dodatak na mirovinu, koji je kolokvijalno nazvan 13. mirovinom. Otkrio je i kako će biti veći od ranije spominjanih pet eura po godini staža te da će se ta svota usklađivati svake godine. Isplata trajnog dodatka će krenuti u prosincu.
Zanemarivanje staža pokojnika
To bi moglo donekle pomoći starijima u teškoj materijalnoj situaciji, ali postavlja se pitanje je li taj sustav pravičan. Mirovina.hr navodi primjer udovice koja je jedno vrijeme primala obiteljsku mirovinu svog pokojnog supruga, koji je, pak, dok je bio živ primao minimalnu invalidsku mirovinu za 30 godina staža.
Nakon nekog vremena, udovica je dobila svoju starosnu mirovinu za 24 godine staža, koja je bila samo 13,27 eura veća od obiteljske. Uz to je dobila 27 posto obiteljske mirovine, što je, pak, manje od 100 eura, iako je suprug radio 30 godina. Tako za 54 godine zajedničkog rada udovica prima oko 430 eura.
Stoga je jedna od ideja koje predlažu ogorčeni umirovljenici da država pri određivanju svote trajnog dodatka u obzir uzme i staž preminulog supružnika za kojeg se ostvaruje obiteljska mirovina u punom iznosu ili kao dio uz vlastitu mirovinu.
Posebni uvjeti
Inače, dio obiteljske mirovine uz vlastitu prima više od 111.700 osoba. Prosječna svota iznosi 112 eura. No, do obiteljske mirovine mogu dobiti samo oni stariji od 65 godine pod uvjetom da im ukupni iznos mirovine ne prelazi svotu od 80 aktualnih vrijednosti mirovine (trenutno 1.085,60 eura).
Sindikat umirovljenika Hrvatske je zatražio da se dio obiteljske mirovine omogući i udovicama, odnosno udovcima mlađima od 50 godina. Oni, naime, sad imaju pravo samo na puni iznos obiteljske mirovine. Hoće li pri izračunu dodatka na mirovinu biti uračunat i staž pokojnika, ostaje vidjeti.