Umirovljenici u Njemačkoj iz godine u godinu plaćaju sve više poreza na dohodak. Plan je da do 2058. godine puni iznos mirovina bude oporeziv, a razlike su već sad velike
Oko 18,7 milijuna umirovljenika u Njemačkoj će od 1. srpnja dobiti veće mirovine. Već ranije je savezni ministar rada Hubertus Heil obznanio kako će godišnje usklađivanje mirovina iznositi 3,74 posto.
Iako će se mnogi požuriti kako bi ovaj postotak pribrojili svoti svoje mirovine, takav izračun možda i neće biti najtočniji. Naime, trebaju računati i na porez.
Podaci saveznog Ministarstva financija pokazuju da su Nijemci umirovljeni prošle godine, na iznos mirovine od 1700 eura morali platiti 70 eura poreza na dohodak. Za usporedbu, oni koji su umirovljeni 2005. godine, s istim iznosom mirovine plaćaju samo osam eura poreza.
Tamošnjim je propisima još od 2005. godine predvišeno povećanje oporezivog dijela mirovine s tadašnjih 50 posto na sadašnjih 83 posto. Povećanje će trajati do 2058. godine, kad će se iznos mirovina oporezovati u stopostotnom iznosu, piše Fenix-magazin.de.
Postoje i iznimke
Tako 'novi' umirovljenici već sada u prosjeku plaćaju 4,4 posto više poreza, od onih koji su u mirovinu otišli prije 20 godina. Do 2058. godine plaćati će 8,2 posto više nego sad. Uz to, od mirovina se u Njemačkoj uzimaju doprinosi za zdravstveno osiguranje te osiguranje za njegu. Od mirovine u iznosu od 2000 eura, davanja državi trenutno pojedu više od 400 eura.
Doduše postoje i iznimke. Trenutno su mirovine u iznosu do 1008 eura mjesečno za samce, odnosno 2016 eura za parove neoporezive.
Izgledna buduća njemačka vlada planira uvesti 'aktivnu mirovinu', odnosno nastavak rada uz mirovinu. Predviđa se da bi to trebalo omogućiti neoporeziva primanja uz mirovinu do 2000 eura.
U Hrvatskoj ne plaćaju svi jednako
U Hrvatskoj se mirovine, pak, oporezuju sukladno njihovoj visini i stopama poreza na dohodak koje su odredile jedinice lokalne samouprave. Naime, mirovine se ne oporezuju do svote od 600 eura, koliko iznosi osobni odbitak.
Sve mirovine veće od 600 eura se oporezuju u visini od 50 posto niže stope poreza na dohodak kojeg su odredili gradovi i općine. Za ovu godinu je određeno da općine mogu propisati nižu stopu od 15 do 20 posto, gradovi od 15 do 21 posto, sjedišta županija od 15 do 22 posto, a Grad Zagreb od 15 do 23 posto.