Sve veće stanarine, sva manje stanova i kuća. Stvarnost je to u Njemačkoj, državi u teškoj stambenoj krizi kojoj se ne nazire kraja. U kolovozu su brojke postale još gore - broj novoizdanih građevinskih dozvola za stambene zgrade pao je za trećinu, a za kuće za pola
Glavni razlozi za odustajanje ulagača u nekretninske projekte su visoki troškovi materijala i visoke kamate na nove kredite.
Prema podacima Saveznog ureda za statistiku, u kolovozu je odobrena gradnja 19.300 novih stanova - što je gotovo trećina manje nego u istom razdoblju prošle godine. U prvih osam mjeseci 2023. broj građevinskih dozvola za stanove smanjen je za 28,3 posto, a gradi se 175.000 stanova ili njih čak 69.000 manje nego godinu prije.
'Rastući troškovi izgradnje i sve lošiji uvjeti financiranja vjerojatno će nastaviti doprinositi smanjenju broja građevinskih projekata', objavili su njemački statističari.
'Građevinarstvo postaje sve problematičnija grana. U rujnu je 21,4 posto tvrtki bilo pogođeno otkazanim projektima izgradnje stanova - nikada dosad, od početka praćenja tih podataka 2012. godine, ta brojka nije bila viša', objavio je ugledni ekonomski Institut Ifo.
Broj izdanih građevinskih dozvola smatra se pokazateljem buduće građevinske aktivnosti. Što se tiče obiteljskih kuća, pogotovo onih s dva stana, tj. kuća u kojima žive dvije obitelji, broj odobrenih dozvola se prepolovio i u kolovozu je iznosio samo 10.100.
Mnogi projekti više nisu ekonomski isplativi zbog viših kamatnih stopa i povećanih troškova izgradnje. Zato broj građevinskih dozvola pada već mjesecima, unatoč visokoj potražnji za stambenim prostorom.