Ruski ambiciozni projekt razvoja najvećeg rudnika litija, zvanog i 'bijelim zlatom', na poluotoku Kola suočava se s ozbiljnim izazovima zbog međunarodnih sankcija. Kompanija Polar Lithium, u vlasništvu Nornickela i Rosatoma, planira eksploatirati više od 75 milijuna tona rude iz područja Kolmozero, a rudnik bi trebao postati ključni izvor sirovina za rusku industriju baterija
Prema najavama iz Polar Lithiuma, Kolmozero bi trebao biti najveći rudnik litija u Rusiji. Plan je da, uz kineskog partnera MCC International Incorporation Ltd., godišnja proizvodnja dostigne dva milijuna tona rude, što bi osiguralo 45.000 tona litijevog hidroksida i karbonata. Rudnik i prateće postrojenje trebali bi početi s radom do 2030. godine.
„Iskusni kineski partner pomoći će nam da brže stvorimo visokotehnološku industriju baterija u Rusiji“, istaknuli su iz Nornickela nakon ceremonije potpisivanja sporazuma s MCC-om u kolovozu 2024. godine.
MCC International, kao dio kineskog državnog konglomerata Metallurgical Corporation of China Limited, uključit će se u istraživanje resursa, razvoj tehnologije te proizvodnju baterija. Njihova suradnja s ruskim tvrtkama smatrana je ključnom za razvoj projekta i stvaranje novih tehnoloških rješenja u sektoru energetike, piše The Barents Observer.
Međunarodne sankcije prijete projektu
Unatoč obećavajućim planovima, situaciju je zakomplicirao ruski rat protiv Ukrajine i povezane međunarodne sankcije. Polar Lithium, uz mnoge druge ruske tvrtke, našao se na popisu subjekata pod sankcijama koje je američko Ministarstvo financija objavilo 10. siječnja. Sankcije su osmišljene kako bi otežale financiranje i pristup ključnim tehnologijama potrebnim za realizaciju projekta.
Ove mjere mogle bi imati ozbiljne posljedice za razvoj rudnika. Kineski partner MCC International, unatoč dosadašnjoj suradnji, mogao bi se povući iz projekta kako bi izbjegao potencijalne kazne zbog kršenja američkog režima sankcija.
Kolmozero i Polmostundra – strateški projekti
Kolmozero nije jedini litijev projekt na poluotoku Kola. Drugo značajno nalazište, Polmostundra, nalazi se sjeveroistočno od grada Lovozera i u vlasništvu je kompanija TD Khalmek i KHMS. Iako manji od Kolmozera, ovaj projekt također ima potencijal pridonijeti ruskoj industriji baterija.
Međutim, zbog političkih i ekonomskih izazova, oba projekta suočavaju se s nesigurnom budućnošću. Nedostatak financiranja, tehnoloških rješenja i međunarodne suradnje mogao bi znatno usporiti ili u potpunosti zaustaviti njihovu realizaciju.
Ruski izazovi u energetskoj tranziciji
Litij, kao ključni element za proizvodnju baterija, smatra se jednim od temelja energetske tranzicije i razvoja zelene tehnologije. Za Rusiju, koja je već pod ekonomskim pritiskom zbog sankcija, razvoj domće industrije litija bio bi strateški potez u nastojanju da smanji ovisnost o uvoznim tehnologijama.
Međutim, trenutni politički uvjeti i sve veća izolacija na globalnoj sceni mogli bi onemogućiti planove za modernizaciju i diversifikaciju gospodarstva. Kineski partneri, premda ekonomski moćni, mogli bi odlučiti da je sudjelovanje u projektima pod sankcijama prevelik rizik za njihov međunarodni ugled i poslovanje.