Pad Hrvatske za pet mjesta na svjetskoj ljestvici konkurentnosti rezultat je rada prošle, nesposobne i korumpirane vlade koja je zemlju dovela u katastrofu, i tome se ne treba čuditi, a posljedice tog pada sad vidimo i nemoguće je očekivati da će netko u tri, četiri ili šest mjeseci izvući plus, izjavio je danas prvi potpredsjednik hrvatske Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić
Konkurentnosti će se popraviti tek kad se svi u državi pokrenu i daju sve do sebe, kazao je Čačić odgovarajući na novinarske upite nakon okruglog stola 'Razvoj i financiranje velikih energetskih i infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj', koji je održan u Hrvatskoj gospodarskoj komori u sklopu posjete Hrvatskoj gradonačelnika londonskog Cityja Aldermana Davida Woottona.
Čačić je odgovorio i na pitanje o manjim od očekivanih investicija Ine u prvom dijelu ove godine.
Ina je jedna od rijetkih tvrtki koje su u kontinuitetu imale uprave i aktivnosti, pa i investicijske, dok su ostale mijenjale uprave, pa i snažno digle razine investicijskih planova. Imala je to i Ina, o tome se s njima i razgovaralo, a rezultati za prvih šest mjeseci ove godine su joj, kako je kazao, očekivano niski, slično će biti i nakon devet mjeseci, ali na kraju godine ipak očekujemo da se približe zadanim parametrima.
Svi oni koji budu ispod 80 posto od zadanog plana jasno će poslati poruku da funkcioniraju na razini koja nije prihvatljiva, pa i Ina stoga ima veliki zadatak. O tome se razgovaralo i s predsjednikom i članovima njihove uprave, koji su stava da će, ne do kraja, ali na razini 80 posto od plana završiti ovu godinu, kazao je.
Ako ne uspiju u tome država će kao jednu od mogućnosti razmotriti povlačenje dividende, ali ne unazad, jer se to ne radi, nego za iduću godinu, što su ove godine ostavili upravo da potaknu investicije, upozorio je Čačić.
Na upit da komentira najave da će 200 poreznika ući u 38 tisuća tvrtki kako bi one koje su nelikvidne i za stečaj i ugasili, Čačić je kazao da u to nema detaljan uvid, ali smatra da mrtve tvrtke treba proglasiti mrtvima jer ničemu ne služe i svi mi to plaćamo.
Poneke tvrtke i imaju šanse da dobro rade, poput Jadrankamena, ali je sramota za ovu zemlju što su učinili od te tvrtke neradnici i nesposobni. S druge strane tvrtka Dalmacijavino, koja je imala milijardu kuna duga, prosvjede i slično, uspjela je preokrenuti poslovanje na bolje nakon što se riješila beskonačne količine ljudi koji nisu pridonosili. Takvih, nekvalificiranih i nesposobnih ima i drugdje, rekao je Čačić.
Komentirao je i problematiku splitske Spaladium Arene, odakle najavljuju da ne mogu raditi dok se ne riješi problematika zemljišta, kazavši da će vlada tu pomoći iako nema obvezu. I taj je projekt primjer nesposobnih, i to nije bio projekt ni blizu javno-privatnog, nego 'brljotina u svakom pogledu, a svi koji su ga skuhali sad nek i kusaju', kazao je Čačić.