Razlika između traženih i realiziranih cijena pri kupoprodaji stambenih nekretnina dosegla je 30 posto, to je novi rekord. Uz to, o nepriuštivosti kupnje kuća i stanova govore podaci o padu prometa na tržištu nekretnina od sedam posto te čak 16 posto manje stambenih kredita
Često se govori o cijenama nekretnina u Hrvatskoj, no važnije je promotriti podatke o razlikama između traženih i realiziranih cijena pri kupnji kuća i stanova. Prema podacima Burze nekretnina, lani je prosječna cijena stana u prodaji iznosila 3242 eura po četvornom metru, dok je prosječna realizirana cijena bila 2280 eura.
Riječ je o rekordnoj razlici od 30 posto. Najveći raspon između želja prodavatelja i stvarnosti dogodio se 2006. godine, kad su realizirane cijene u prosjeku bile 20 posto niže od traženih. Najmanja razlika je, pak, zabilježena 2010. kad su realizirane cijene bile svega tri posto veće.
Nema više faktora potražnje
'Prodavatelji još nisu osvijestili da nema više tih faktora koji su prije dvije godine jako gurali potražnju, kao što su inflacija i uvođenje eura. Kada se tome doda podatak da u Hrvatskoj imamo visoki postotak vlasništva te da mnogi prodavatelji ne moraju prodati nekretninu nego iskušavaju mogu li postići neku visoku cijenu, jasno je zašto je sve veća razlika između tražene i realizirane cijene.
Trenutno u Zagrebu imamo mali postotak kupaca koji kupuje novogradnju s visokim cijenama, zatim kupce s mora, a od lokalnog stanovništva uglavnom kupuju nekretnine samo oni koji moraju, jer ne mogu ili ne žele kupovati po ovim cijenama. S druge strane, kako se ne gradi dovoljno stanova za srednju i nižu platežnu moć kupaca, ponuda nije velika i svi se natječu za postojeće nekretnine. Dio kupaca je početkom godine čekao i nadao se padu cijena nekretnina te očekivao nove mjere stambene politike, ali kako se ništa od toga još nije materijalizirao, prodaja je danas ipak veća nego u prvom kvartalu', objasnila je za Lider Lana Mihaljinac Knežević, vlasnica agencije za nekretnine Zagreb West.
Nekretnine se ne mogu prodati
Predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Dubravko Ranilović, nedavno je ustvrdio da su rabljene nekretnine, odnosno starogradnja, dosegle nerealno visoke cijene po kojima se ne mogu prodati.
Pritom se ponadao kako bi se cijene takvih objekata mogle stabilizirati, pa čak i pasti. Naime, promet na tržištu nekretnina je lani pao za sedam posto, a izvjestan je nastavak tog trenda i u ovoj godini.
Prema podacima HNB-a broj stambenih kredita je 16 posto manji nego u istom razdoblju lani. No, to očito nije dovoljna motivacija prodavačima nekretnina da spuste cijene.