Na Wall Streetu u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 indeks kliznuli su naniže s rekordne razine dosegnute u petak nakon šest uzastopnih tjedana rasta, jer investitore brinu visoke valuacije dionica dok čekaju objavu financijskih izvješća ključnih kompanija
Dow Jones indeks spustio se u ponedjeljak za 344,31 bod ili 0,8 posto, na 42.931 bod, a S&P 500 za 0,18 posto, na 5.853 boda. Tehnološki Nasdaq, pak, ojačao je blagih 0,27 posto, na 18.540 bodova. Sva tri indeksa u petak su dosegnula nove rekordne razine nakon šest tjedana rasta, što je najdulje razdoblje njihva uzleta u ovoj godini.
"Nije neobično za tržište da uzme mali predah nakon šest tjedana kontinuiranog probijanja rekorda", istaknula je Carol Schleif, zadužena za investicije u BMO Family Office.
S druge strane, porasli su prinosi na 10-godišnje američke trezorce na 4,17 posto, najvišu razinu u 12 tjedana. "Rast prinosa po 10-godišnjim trezorcima stvara konfuziju da gospodarstvo možda prebrzo raste a zaposlenost je snažna, zbog čega bi Fed mogao usporiti sa smanjivanjem kamatnih stopa", ističe Sam Stovall, strateg za ulaganja pri CFRA Researchu.
Investitori prate predsjedničku kampanju
Jučer su korigirane naniže cijene brojnih tehnoloških kompanija, poput Tesle, koje su senzitivne na izmjenu kamatnih stopa. Nakon prilično dobrog dosadašnjeg tijeka sezone objava financijskih izvješća američkih kompanija, fokus je na još njih 114 sadržanih u S&P 500 indeksu, koje bi trebale objaviti izvješća ovoga tjedna, a među njima su Tesla, Coca-Cola i Texas Instruments. Kompanije koje su dosad objavile rezultate, njih 83,1 posto premašilo je svojim zaradama procjene analitičara.
Investitori prate i predsjedničku kampanju, a izborne ankete pokazuju poboljšanje šansi republikanskog kandidata Donalda Trumpa na izborima za dva tjedna. "Kako se približavaju izbori, čak i male promjene u tijesnim anketama mogle bi izazvati znatne oscilacije u tržišnom sentimentu", naveli su analitičari Danske Bank.
I na europskim burzama većina indeksa u ponedjeljak je korigirana. Londonski Ftse indeks spustio se u ponedjeljak 0,48 posto, na 8.318 bodova, frankfurtski DAX za jedan posto, na 19.461 bod, a pariški CAC za 1,01 posto, na 7.536 bodova.
Oprez na azijskim tržištima uoči američkih i japanskih izbora
Na azijskim burzama u utorak je većina indeksa završila u crvenome, prateći tako gubitke zabilježene na Wall Streetu, dok se tečaj dolara drži na najvišoj razini u zadnjih nekoliko mjeseci, a cijena zlata raste na nove rekordne razine, dok investitori zabrinuto čekaju na ishod skorašnjih američkih predsjedničkih izbora.
MCSI indeks azijskih burzi oko 6,00 sati bio je u minusu 0,8 posto. Tokijski Nikkei, pak, spustio se za 1,3 posto, na 38.459 bodova. Znatnije je pao i australski ASX 200, za 1,66 posto. No, kineske burze su u plusu za otprilike pola posto, oporavljajući se nakon nedavne korekcije, dok investitori čekaju detalje oko novih mjera tamošnje vlade za poticanje usporenog gospodarskog rasta.
Investitori sve više u fokusu imaju skorašnje predsjedničke izbore u SAD-u, dok izborne ankete pokazuju da su oni neizvjesni. U takvim razdobljima investitori su skloni kupovati sigurniju imovinu, tako da je cijena zlata dosegnula novu rekordnu razinu od 2.740 dolara za uncu, a porasli su i prinosi na 10-godišnje američke trezorske zapise na 4,19 posto, najvišu razinu u 12 tjedana.
"Sve je veći fokus na američke izbore i fiskalnu dinamiku u SAD-u. Bez obzira tko pobjedi, ne vidi se put ka fiskalnoj konsolidaciji", ustvrdio je strateg u ANZ-u Jack Chambers.
Raste tečaj dolara
Na valutnim tržištima, tečaj dolara raste, poduprt jačanjem prinosa na američke trezorce. Dolarov indeks, koji mjeri izvedbu američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros iznosi 103,96 bodova te je na putu da ostvari dobitak veći od tri posto od početka mjeseca. Ipak, spustio se s jučer dosegnute najviše razine od 1. kolovoza - 104,02 boda.
Eurom se pritom trguje po 1,0819 dolara, što je blizu njegove najniže razine od 2. kolovoza, dok je tečaj jena na najnižoj razini u zadnja 2,5 mjeseca od 150,67 jena za dolar.
Analitičari smatraju da nedavni rast dolara odražava očekivanja da će Donald Trump pobjediti u predsjedničkoj utrci u SAD-u, pri čemu se smatra da će njegova trgovinska, porezna i imigracijska politika vjerojatno dovesti do veće inflacije i većih prinosa.
Što ako Trump pobijedi na izborima?
"Pobjedi li Trump, možemo očekivati donekle burno okruženje s puno neizvjesnosti. Dok bi se Trumpova pobjeda mogla promatrati kao kratkoročni vjetar u leđa za tržišta, dugoročno gledano, slika izgleda sasvim drugačije... na neki način, na pobjedu Harrisovu gledamo kao na 'status quo' ishod, kojim bi vjerojatno nastavile postojeće politike i podrazumijevao se sporiji proces promjena politike", navode stratezi PineBridge Investmentsa u bilješci klijentima.
Fokus valutnih tržišta je i na općim izborima u Japanu ove nedjelje. Dok se ankete razlikuju o tome koliko će mjesta osvojiti vladajuća Liberalno-demokratska stranka (LDP), tržišta su optimistična da će LDP, zajedno s mlađim koalicijskim partnerom Komeitom, pobjediti.