'to je moja stvar'

Šimunić na sudu za aferu Dinamo 2: 'O financijskim detaljima ne bih želio govoriti'

21.10.2024 u 13:45

Bionic
Reading

Bivši igrač Dinama i hrvatske reprezentacije Josip Šimunić rekao je u ponedjeljak, u nastavku suđenja za tzv. aferu Dinamo 2, da je transfer u Dinamo 2011. godine dogovorio sa Zdravkom Mamićem, ali o konkretnim financijskim detaljima toga posla nije želio govoriti

Tijekom iskaza na osječkom Županijskom sudu Šimunić je rekao da je 2011. raskinuo ugovor s njemačkim Hoffenheimom i prelazak u Dinamo dogovorio sa Zdravkom Mamićem i misli da nitko drugi ispred Dinama nije sudjelovao u tim razgovorima.

Na upite Uskoka potvrdio je da je u Dinama došao kao slobodan igrač te da je financijske uvjete, koje je Dinamo trebao ispuniti prema njemu, a koji su u ugovoru bili točno navedeni, dogovorio sa Zdravkom Mamićem.

"O konkretnim financijskim detaljima ne bih želio govoriti, mislim da je to moja stvar i da nije pristojno pitati tko koliko novca zarađuje", rekao je Šimunić. Ustvrdio je da optuženici Mario Mamić i Nikky Arthur Vuksan nisu bili njegovi menadžeri niti je od njih primio bilo kakav novac, a koliko zna, na Maria Mamića ili neko strano trgovačko društvo nije prenosio svoja prava niti je pregovarao o prijenosu tih prava.

Na upite tužiteljstva potvrdio je da je čuo za tvrtku Coopers Management Limited, ali ne zna tko su njene odgovorne osobe ni čime se ta tvrtka bavi, kao niti je li tvrtka sudjelovala u njegovom transferu u Dinamo.

U optužnici Uskoka Zdravka Mamića se tereti da je 13. rujna 2011. naložio neosnovano plaćanje 200 tisuća eura, s Dinamovog računa tvrtki Coopers Management Limited, iako je znao da ova tvrtka nije ni na koji naĉin posredovala u transferu Josipa Šimunića u Dinamo i da se radilo o besplatnom transferu u kojem Dinamo nije trebao platiti nikakvu naknadu.

Na upite obrane Šimunić je odgovorio kako je moguće je da je Dinamo angažirao nekog posrednika u njegovom transferu u zagrebački klub, ali da on za to ne zna.

Koljanin: Mamić rekao da će nam uzeti Vugrinca

Bivši direktor NK Rijeke Marinko Koljanin kazao je kako je 2005. godine u klub doveo Davora Vugrinca, jer je čuo da je slobodan igrač, pa su sklopili ugovor na godinu dana, koji je klub htio produžiti, jer je bio odličan nogometaš s kojim su bili zadovoljni.

Nastavak suđenja braći Mamići na osječkom Županijskom sudu
  • Nastavak suđenja braći Mamići na osječkom Županijskom sudu
  • Nastavak suđenja braći Mamići na osječkom Županijskom sudu
  • Nastavak suđenja braći Mamići na osječkom Županijskom sudu
  • Nastavak suđenja braći Mamići na osječkom Županijskom sudu
  • Nastavak suđenja braći Mamići na osječkom Županijskom sudu
    +15
Nastavak suđenja braći Mamić na osječkom Županijskom sudu Izvor: Pixsell / Autor: Davor Javorovic/PIXSELL

"Sjećam se jedne zgode u svečanoj loži stadiona u Maksimiru, kada se Zdravko Mamić sukobio sa šefom Protubavještajne agencije (POA) iz Rijeke, kojeg je udario. Ja sam mu to prigovorio, a on mi je rekao da će nam uzeti Vugrinca, nakon čega je Vugrinec uskoro otišao iz Rijeke kao slobodan igrač, i potpisao ugovor s Dinamom", posvjedočio je Koljanin.

U ovom dijelu optužnice Uskok tereti Zdravka Mamića da je, u dogovoru sa sinom Mariom, s tvrtkom Real Sports Managment dogovorio i naložio plaćanje naknade za usluge posredovanja pri transferu Davora Vugrinca u Dinamo u iznosu od 600 tisuća eura. Optuženi su da su tako postupili, iako su znali da ta tvrtka neće poduzimati nikakve radnje u vezi toga transfera, jer je Davor Vugrinec tada bio slobodan igrač, a sve u vezi njegova dolaska u Dinamo dogovorio je Zdravko Mamić.

Otac igrača Ante Ćorića Miljenko Ćorić kazao je kako nikada nije pregovarao o podjeli transfernog obeštećenja za svoga sina. Nakon što mu je tužiteljstvo predočilo zahtjev Dinamu o prepuštanju ekonomskih prava od budućih transfera njegova sina tvrtki Digisport, čiji je voditelj poslovanja bio Mario Mamić, svjedok je kazao da se na dokumentu nalazi njegov potpis.

Ponovio je kako nikada nije pregovarao s Dinamom o podjeli transfernog obeštećenja niti bi nekome prepustio pravo na 50 posto podjele transfera, a da je ovaj dokument, na kojem je njegov potpis, prvi puta vidio tijekom ispitivanja u Uskoku.

Nakon što mu je predočena potvrda koju su potpisali on, sin i supruga, iz koje proizlazi proizlazi da su od tvrtke Digisport dobili 30 tisuća eura, Ćorić je ustvrdio da je taj iznos dobio od Maria Mamića u gotovini, za uređenje terase svog ugositeljskog objekta, kako ne bi podizao kredit.

Odbačen Mamićev prijedlog za premještanje postupka na drugi sud

Neposredno pred početak glavne rasprave prvoptuženi Zdravko Mamić je putem e-mail poruke uputio prijedlog za prijenos ovoga predmeta na drugi nadležni sud, što je sudsko vijeće odbacilo kao nedopušten prijedlog, jer je takvo pravo već ranije uskraćeno pravomoćnim rješenjem ovoga Suda.

Suđenje se nastavlja u utorak, ispitivanjem novih svjedoka.

U tzv. aferi Dinamo 2 za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH, i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.

Uskok tereti Zdravka Mamića da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao, klub oštetili za više od 19 milijuna eura.

Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe, a da je, uz navedeno, NK Dinamo neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7,35 milijuna eura.

Potkraj listopada 2023. godine okrivljenik Vuksan priznao je krivnju i nagodio se s Uskokom, pa je , temeljem sporazuma stranaka, osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je, potkraj studenog, priznao i okrivljeni poduzetnik Igor Krota, koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.