Na jednom od Kanarskih otoka – La Gomeri – zviždanje nije samo nešto što ljudi rade iz zabave, već se radi o jeziku koji se spontano razvio tijekom stoljeća
Na španjolskom otoku La Gomera – jednom od Kanarskih otoka – postoji neobičan jezik. Osim španjolskog jezika Gomerani koriste i zviždanje kao oblik komunikacije.
Iako postoji još jezika koji koriste zviždanje kao medij, Silbo Gomero (Gomeranski zvižduk) u potpunosti je razvijen i u svakodnevnoj je upotrebi. Zapravo se radi o kastiljanskom španjolskom koji lokalni stanovnici zvižde umjesto da ga govore.
Svako slovo abecede Gomerani su zamijenili zviždukom. Zvukove je moguće raspoznati po visini i stankama. Ovaj zanimljiv kulturni fenomen nasljeđe je koje danas Gomerani pokušavaju očuvati, no to zbog mobitela postaje sve teže. Naime, jedna od stvari koja je specifična La Gomeri je planinski krajolik koji odlično prenosi zvuk, pa stanovnici mogu međusobno razgovarati na vrlo velike udaljenosti (oko tri i pol kilometra).
Danas je Silbo Gomero obavezan predmet u školi koji gomeranska djeca uče tri godine. Zahvaljujući tom potezu, svi se stanovnici ponovo razumiju.
Razne crkvene ceremonije i festivali događaji kad cijeli otok zviždi, no turisti mogu čuti Silbo Gomero i u svakodnevnoj upotrebi jer ga svi koriste.