Bez obzira sviđaju li vam se ili ne, japanke su ikone ljetne obuće već više od 50 godina. Jeftine, udobne i savršene za odlazak na plažu, japanke su zadnjih godina postale još popularnije širom svijeta
Iako postoje pretpostavke da su se moderne japanke razvile iz japanske obuće imenom zõri koja se tradicionalno nosila uz kimono, plastične japanke nastale su tek desetak godina kasnije i nije poznato je li ih izmislio Morris Yock koji ih je patentirao 1957., ili John Cowie iz Hong Konga koji je tvrdio kako ih je on proizvodio već krajem četrdesetih i prodavao ih novozelandskom uvozniku Yocku.
Na Novom Zelandu se inače japanke zovu jandals, a ta riječ je i zaštićeno ime brenda koji pripada tvrtki Skellerup. Prilično je jasno da se neko dosjetio spojiti japanske sandale u jednu riječ.
U Australiji se japanke nazivaju tangama zbog tanke špage u obliku slova y koja japanku drži na nozi. Japanke su doživjele svoju prvu slavu kad su ih 1956. na Olimpijadi nosili australski plivači.
Japanke su u zadnjih 50 godina doživjele modnu evoluciju od komada jeftine plastike do skupih dizajnerskih japanki s petom ili, na primjer, Blahnikovih japanki od kože crnog aligatora čija je cijena oko 5.500 kuna. Dizajnerice Kari Sigerson i Miranda Morrison zaslužne su za prve japanke s malom petom.
Kako mi obično koristimo riječ havajke za kratke šarene hlače koje se nose ljeti, u Hrvatskoj se još nije, a možda ni neće uvriježiti taj naziv koji se trenutno koristi za brazilske japanke. Te japanke postale su poznate nakon Svjetskog nogometnog prvenstva na kojem su kao ukras imale brazilsku zastavu.
U razvijenim zemljama japanke su uglavnom sezonska obuća koja ne traje dulje od jednog ljeta. Zbog tog trenda mnoge tvrtke počele su izrađivati japanke od materijala koji se mogu reciklirati poput pamuka, kokosa i konoplje. U zemljama u razvoju japanke su najjeftinija obuća čija je cijena često manja od pet kuna pa su zbog niske cijene i lake zamjenjivosti postale svakodnevna obuća.
No, prema raznim istraživanjima japanke mogu biti krive za razne probleme sa stopalima ako se prečesto nose. Problemi koji se mogu javiti u djece ako pretjeruju s nošenjem japanki dok rastu su ravna stopala, a simptom da se stvari kreću u tom smjeru je obuća koja je istrošenija s unutarnje strane blizu prstiju. Osim tih ozbiljnijih dugotrajnih problema, japanke su svakako krive i za česti iskrenuti zglob i za mnoge padove.
Zastarjele japanke mogu se samljeti i koristiti kao punjenje za jastuke, mogu se izrezati tako da se od njih naprave podlošci za noge od stolica i stolova, ili se mogu koristiti kao plovak za pecanje. Neki ljudi ih jednostavno stave u stare čarape i koriste po kući kao šlape.
Vjerojatno zbog svoje cijene i lakoće izrade japanke su najprodavanija obuća na svijetu, a od natikača koje se nose na plažu pretvorile su se u pomodne komadiće mode s ukrasima poput malih cvjetova ili šljokica.
Isti prekrasan osjećaj slobode koje japanke pružaju nozi nažalost je zaslužan i za sve povrede stopala i nožnih prstiju, s obzirom na to da njihova otvorenost pruža vrlo malu zaštitu. Stoga se ova obuća ne preporučuje ljudima koji imaju dijabetes jer bilo kakva povreda noge može dovesti do ozbiljnih posljedica.
Također, nije preporučljivo trčati i skakati u njima, a niti voziti jer se lako može dogoditi da skliznu s nogu. I još jedan savjet svim ljubiteljima japanki - nemojte zaboraviti mazati stopala zaštitnim faktorom jer i ona mogu izgorjeti ako su cijeli dan izložena suncu.