ŠIK I BUNTOVNA

Pop ikone: Ziherica

21.10.2008 u 13:00

Bionic
Reading

Premda joj je osnovna namjena pridržavanje tkanine, ziherica je omiljeni tinejdžerski modni dodatak. U pop kulturu je ušla kasnih sedamdesetih godina, zahvaljujući punku, a bez nje su nezamislivi kiltovi i bedževi

Ziherice, kakve danas koristimo, na početku su karijere bile neugledne, ali su služile svrsi. S vremenom se dizajn tih sigurnosnih igala, koje bi spašavale raspore na suknjama, rupe na hlačama ili izgubljeni gumb na košulji, promijenio i modernizirao.

Osim što su korisne u šivanju, ziherice se najčešće povezuju sa škotskim kiltovima. Kiltovi su se razvili iz tunika koje su sezale do ispod koljena, ali kako se s vremenom počelo štedjeti na materijalu, tako su se i tunike kratile. Škotski su kiltovi prepoznatljivi po šarenom kvadratnom uzorku, tartanu, ali i po velikoj stiliziranoj ziherici koja umjesto gumba zatvara raspor suknje i tako sprečava da se u hodu suknjica previše ne rastvori.

No, masovna upotreba ziherica započela je onog trenutka kad se, uz poderanu odjeću, kožu i lance, pojavila kao simbol punka. Unatoč uvriježenom mišljenju da su ih na modnu scenu uveli Sex Pistols, vjerojatnije je da ih je prvi po odjeći počeo vješati Richard Hell, pjevač i basist, frontmen punk benda Richard Hell & The Voidoids koji je svojim albumom Blank Generation utjecao na mnoge druge punk bendove. Hell je navodno prvi na sceni kosu oblikovao u šiljke, te nosio razderanu odjeću mjestimično povezanu zihericama.


To je potvrdio i Malcolm McLaren, menadžer Sex Pistolsa, rekavši da je upravo Hell imao najviše utjecaja na izgled i stav Pistolsa. McLaren je s Vivienne Westwood 1972. u Londonu otvorio butik Sex, u kojem su prodavali svu modernu opremu za klince na socijalnoj pomoći koji su se pronalazili u novom destruktivnom i nihilističkom glazbenom pravcu. Najveći dio asortimana butika Sex činile su ziherice, poderane majice, lanci i pseće ogrlice.

Nakon što su ziherice ušle u masovnu upotrebu na tinejdžerskim torbama, tenisicama i odjeći, sakrile se iza bedževa svih veličina, dospjele su i u visoku modu. Njihovom šarmu nisu odoljeli ni najpoznatiji modni kreatori 20. stoljeća.

Tako je najboljom haljinom crvenog tepiha svih vremena proglašena crna Versaceova haljina koju je Elizabeth Hurley nosila 1994. godine, prateći tadašnjeg dečka Hugha Granta na premijeri filma 'Četiri vjenčanja i sprovod'.

Duga, ali izazovna haljina na desnom boku više otkriva nego skriva, a cjelokupni je razrez spojen velikim zlatnim zihericama. Jednostavno nazvana The Dress nakon premijere je u Harrodsu izložena među najpoznatijim crnim haljinama i prodana za 10.690 dolara.

Za cijelu tu strku oko jedne male žičice zaslužan je izumitelj iz 19. stoljeća koji je samo htio otplatiti svoj dug od 15 dolara. Walteru Huntu, izumitelju šivaćeg stroja, ideja o sigurnosnoj igli pala je na pamet dok je smišljao način kako da otplati dug, vrteći u ruci komadić žice. Jedan dio žice je namotao, a za drugi je smislio malenu zaštitu kako bi se igla mogla rastvoriti da se nitko ne ubode. Zahtjev za patentom mu je odobren 10. travnja 1849. godine i prodao ga je za 400 dolara. Dug je vratio bez problema, a njegov je izum s vremenom zaradio milijune i milijune.