Mrkva je dobra za vid. Ovu općepoznatu narodnu mudrost gotovo nitko ne osporava, ali riječ je zapravo o mitu koji je nastao u radionici britanske propagandne službe tijekom Drugog svjetskog rata.
Generacijama djece roditelji su govorili da moraju jesti puno mrkve jer će inače morati nositi naočale. Mrkva svakako nije loša za naše oči. Međutim, ako se općenito zdravo hranimo, dodatne količine neće nam popraviti vid. Ona sadrži puno beta-karotena, antioksidansa koji se u našem tijelu pretvara u vitamin A, a upravo je taj vitamin nužan za zdrav vid. Ipak, za održavanje dobrog vida dovoljna je samo mala količina vitamina A koju možemo dobiti i iz niza drugih namirnica. Prehrana s visokim udjelom beta-karotena utjecat će na naš vid samo ako našem tijelu nedostaje vitamina A.
Otkud onda mit o mrkvama i dobrom vidu? Iz prilično neočekivanog, danas zaboravljenog izvora.
U sklopu svoje kampanje dezinformacija tijekom Drugog svjetskog rata, britanska propagandna služba pokrenula je glasinu da britanski piloti imaju izvanredan vid čak i u mraku zato što jedu puno mrkve. Time je pokušala objasniti rano detektiranje njemačkih zračnih napada i nagli porast broja srušenih njemačkih zrakoplova tijekom Bitke za Britaniju. Dakako, pravi razlog britanskih uspjeha u zraku bilo je uvođenje tek izumljenih radarskih sustava čije su postojanje Britanci željeli što je duže moguće zadržati u tajnosti.
Mit o mrkvama imao je još jednu funkciju. U vrijeme ratnih nestašica i racioniranja opskrbe hranom, mrkva je bilo povrće koje je dobro uspijevalo pa je vlada željela poticati ljude da je sami sade u svojim vrtovima. Stoga je savjetovala građanima da jedu puno mrkve kako bi vidjeli u mraku tijekom zamračenja. Dakako, bez obzira koliko mrkve jedete, nećete vidjeti u mrklom mraku i nećete uočiti njemačke bombardere udaljene desecima kilometara.
Premda nije sasvim jasno koliko je uspio zavarati Nijemce, mit prema kojemu je mrkva dobra za vid dobro je funkcionirao tijekom Drugog svjetskog rata, a priča je zaživjela i ostala popularna diljem svijeta sve do danas. Zapravo, riječ je o vrlo korisnome mitu: premda postoje namirnice poput špinata, kelja, slatkog krumpira i ribe koje su bolji izvor vitamina A, mrkva je ipak vrlo zdravo povrće bogato antioksidansima i raznim vitaminima.
Premda vam dakle mrkva najvjerojatnije neće popraviti vid, vitamin A je ipak neophodan. Taj vitamin pomaže oku pretvoriti svjetlost u signal koji se prenosi u mozak, a osim toga rožnica može doslovno nestati ako tijelo nema dovoljno vitamina A. Procjenjuje se da diljem svijeta deseci tisuća djece oslijepe zbog nedostatka tog vitamina. U zemljama poput Indije i Nepala, te brojnim afričkim zemljama u kojima je problem pothranjenosti djece kroničan, mrkva doista može popraviti vid.