Čačićeva naopaka logika
Čim je nešto besplatno, meni je to jako sumnjivo – takvom paušalnom i ignorantskom izjavom Radimir Čačić pokušao je diskvalificirati neželjene mu studije o ekološkoj održivosti hidroelektrane Ombla, projekta što ga je naslijedio od HDZ-a, ali i u njegovom planu investicija predstavlja jednu od udarnih točaka. Potpredsjednik Vlade pokušao je razraditi tezu da ono 'što je besplatno ne može biti profesionalno'. Čak je i ekspertize o Ombli podijelio na 'jedne koje su napravljene profesionalno, a druge besplatno'.
Možda Čačić zaista ne može razumjeti da je netko nešto spreman uraditi i bez plaće, za opće dobro. HSS ga s pravom upozorava da svojim stavom kako besplatan rad ništa ne vrijedi vrijeđa sve volontere. One koji, kako kažu u HSS-u, imaju dovoljno srca za svoje bližnje i domovinu te stručnost, sposobnosti, vještine i privatno vrijeme stavljaju besplatno na korist zajednici.
Čačićev pokušaj osporavanja stručne vjerodostojnosti onima koji rade besplatno znači samo da mu nedostaje argumenata. Jer da ih ima, onda bi ih vjerojatno iskoristio, pa bi na malo ozbiljniji način pobijao negativna mišljenja o HE Ombla. Jer, kako mu to poručuje i autor neugodne studije Goran Mazija: 'Ako nešto ne košta ništa, ne znači da je neargumentirano'. Mazija je sudski vještak i ekspert za geotehniku, geologiju, hidrogeologiju, ekologiju i zaštitu voda. Njegovi se nalazi ne mogu rušiti samo konstatacijom da ih nije naplatio. Vlada bi mu morala zahvaliti na trudu, a ne izlagati ga bezobraznom javnom opanjkavanju.
Čačićeva izjava implicira još jednu naopaku logiku. Onu da se studije koje nisu urađene besplatno automatski smatraju profesionalnim i stručnim i to samo zato što su masno naplaćene. Jednu jedinu pozitivnu ekspertizu o opravdanosti izgradnje HE Ombla potpredsjednik Vlade morao bi braniti ipak nekim validnijim argumentima.