Etnolog i muzeolog Damir Kremenić dobio je najveće priznanje za doprinos struci u 2023., nagradu 'Milovan Gavazzi' za životno djelo, na svečanoj dodjeli u četvrtak u Etnografskome muzeju
Nagradu, koja nosi ime po Milovanu Gavazziju, ocu hrvatske etnologije i stručnjaku svjetskog glasa, Kremenić je zaslužio predanim radom i iznimnim postignućima u području zaštite materijalne i nematerijalne kulturne baštine, popularizaciji etnološke struke te kontinuiranom, nesebičnom i iznimnom doprinosu radu i aktivnostima Društva, poručuje Hrvatsko etnološko društvo.
'Kremenićev bogat opus radova obuhvaća dokumentiranje kulturne baštine, sakralne i pučke arhitekture za Institut za povijest umjetnosti, konzervatorske odjele diljem Hrvatske i Studiju projekta Sava, rad na izradi konzervatorske studije za Prostorni plan Parka Prirode Lonjsko polje, kao i prepisivanje i pronalazak brojnih glagoljskih dokumenata', stoji u obrazloženju.
Kremenić je osnivač zagrebačkog i kornićkog kulturnog društva, stručne knjižnice u Novom Zagrebu s etnološkom, arheološkom i povijesnom građom, obnovitelj Čitaonice Frankopan te brojnih etnoloških putujućih izložbi. Član je, i jedan od osnivača, uvaženih udruga poput Hrvatskog kulturnog društva Braće Radića, Društva prijatelja glagoljice i Katedre Čakavskog sabora.
Entuzijastično prenosi znanje u zajednici, a sam je prilikom dodjele kazao da nema neku ustanovu u kojoj je usidren. 'Ja sam sam svoj majstor, što mi omogućava da budem posvuda', obrazložio je svoju uključenost u mnoge zajednice nakon što mu je uručena nagrada.
Nagradu za znanstveni i nastavni rad dobili su Tanja Bukovčan i Aleksej Gotthardi-Pavlovsky za autorsku knjigu "Misliti kamerom: teorije i prakse vizualne etnografije", kao i Andrea Matošević – za autorsku knjigu "Kolos Jadrana. Industrijski film i brodogradilište Uljanik u drugoj polovici XX. stoljeća.
Sanja Lončar i Maja Ergović dobile su nagradu u kategoriji zaštite kulturne baštine za izložbu "Planjke – vugli – cifre. Dokumentiranje drvene arhitekture Turopolja – starija i nova građa u dijalogu".
U kategoriji popularizacije struke nagrade su dobili Joško Ćaleta i Ivan Buljan za knjigu "Oj, devojko Maro: Izbor tradicijskih napjeva sa Smotre muških pjevačkih skupina Hrvatske u Ivanić-Gradu (2002. – 2021.)", zatim Daniela Angelina Jelinčić za knjigu "Znanost i umjetnost doživljaja hrane", te Žarko Španiček za knjigu "Župna crkva svetog Josipa u Slatini – Spomenik trajniji od mjedi".
Za muzeološki rad nagradu je dobila Tünde Šipoš Živić za izložbu i katalog izložbe "Moleraj – tehnike oslikavanja zidova šablonama i valjcima". Nagrada za studentski rad dodijeljena je studenticama sa Sveučilišta u Zadru Mariji Vinković, Kseniji Gluvaković i Gloriji Svjetličić za izložbu "Proljetni običaj na otoku Silba – blagdan sv. Ante".