'Spisateljice u dijalogu' treća je sezona književne tribine koja otvara dijalog među autoricama različitih generacija i faza u spisateljskim karijerama tako što spaja već etablirane autorice s debitanticama, odnosno autoricama nove generacije, istražuje odnose među generacijama te odgovara na pitanje što 'mlade' autorice mogu naučiti od 'starijih' i na koji način nove generacije utječu na rad svojih prethodnika
Otvarajući međugeneracijski dijalog koji povezuje suvremenu književnu produkciju s važnim društvenim temama, program 'Spisateljice u dijalogu' istražuje načine na koji književnost može biti utjeha, pomoćnik i suborac u suočavanju s društvenim izazovima, problemima i tabuima.
Ovogodišnji program u klubu Booksa predstavlja 8 autorica, miljenica kritike i publike, nagrađivanih spisateljica čiji se rad hrabro suočava s prošlošću i promišljeno oblikuje budućnost. Istražujući teme emocionalnosti i snage, mirovanja i bivanja, vlastitog i tuđeg (ženskog) glasa, autobiografije i biografije te poetike svakodnevnog, program uključuje sljedeće autorice i naslove: 'Leglo' Suzane Matić, 'Djevojku zarez' Rajne Racz, 'Mirovanje' Dunje Matić, 'Stjenice' Martine Vidaić, 'Ja se zovem Lidija Deduš' Lidije Deduš, 'Maria Callas se baca u more' Zrinke Posavec, 'Sitan život' Mime Juračak i 'Strvinari starog svijeta' Tee Tulić. Treća sezona otvorena je 6. listopada u 19 sati sa Suzanom Matić i njezinom najrecentnijom knjigom priča 'Leglo' te debitantskom zbirkom poezije Rajne Racz 'Djevojka zarez', fokusirajući se pritom na osjećajnost kao emancipacijsku silu.
Drugo izdanje 'Spisateljica u dijalogu' nazvano 'Ja, samo neka druga', zakazano za 20. listopada u 19 sati, ugošćuje dvije hvaljene i nagrađivane prozaistice, Dunju Matić i Martinu Vidaić. Fokusirajući se na dobitnika regionalne nagrade 'Šetfica Cvek', roman 'Mirovanje' Dunje Matić, te Europskom nagradom za književnost ovjenčan roman 'Stjenice' Martine Vidaić, drugo izdanje 'Spisateljica u dijalogu' zalazi duboko u bogati, ali neuravnoteženi unutarnji i psihološki život dvije junakinje koje lutajući mračnim hodnicima depresije prolaze proces samotumačenja.
Stanje gotovo potpunog iskliznuća iz sebe, koje karakterizira životni trenutak u kojem se njihove protagonistkinje nalaze, Vidaić i Matić oblikuju kombinacijom autofikcijskog samoizlaganja i poetske igre, te kroz kontrast saturiranih slika vanjskog svijeta i monokromatske naravi unutarnjeg čahurenja, izgrađuju prozne svjetove koji se hrabo suočavaju s možda najneugodnijim od svih pitanja: tko sam ja onda kada me nitko ne vidi?
Sljedeće događanja u Booksi na rasporedu su:
3. studenog u 19 sati s Lidijom Deduš i Zrinkom Posavec
10. studenog u 19 sati s Mimom Juračak i Teom Tulić
Program vodi i moderira: Luiza Bouharaoua
Organizator: Hrvatsko društvo pisaca
Partner: Booksa
Program se realizira uz potporu Ministarstva kulture i medija RH i Grada Zagreba