Festival koji misli otpor

Subversive Festival 2025.: Filmom i teorijom protiv vremena sukoba

30.04.2025 u 14:17

Bionic
Reading

U vremenu eskalirajućih ratova, prisilnih migracija i rastuće represije, Subversive Festival i ove godine donosi sinergiju političke teorije i filmske umjetnosti kao prostor kritičkog promišljanja i kulturnog otpora. Osamnaesto izdanje festivala održava se u Zagrebu od 19. do 31. svibnja, pod temom Doba sukoba: eskalirajući ratovi, globalne migracije.

Od 19. do 31. svibnja Zagreb ponovno postaje epicentar kritičke misli i subverzivne umjetnosti: započinje 18. izdanje Subversive Festivala, koji kroz filmski i teorijski program propituje neuralgične točke naše suvremenosti. Pod krovnom temom Doba sukoba: eskalirajući ratovi, globalne migracije, festival okuplja filmske autore, filozofe, sociologe i aktiviste iz cijeloga svijeta, tragajući za emancipacijskim potencijalima slike i riječi u vremenu rastućih podjela.

Podijeljen na filmski i teorijski dio, Subversive Festival počinje u zagrebačkom kinu Kinoteka u ponedjeljak, 19. svibnja uz novo izdanje Subversive Film Festivala koji će ponovno okupiti autore i autorice koji_e se opiru ekonomizaciji i dehumanizaciji filmske umjetnosti birajući kritičku refleksiju i duh eksperimentiranja namjesto lažne neutralnosti i konvencionalnih formi.

Program u kinima Kinoteka i Dokukino KIC okuplja četrdeset igranih, dokumentarnih i hibridnih filmova, najistaknutijih art house naslova tekuće godine prikazanih i nagrađenih na festivalima poput Cannesa, Berlina, Locarna, Sundancea i IDFA-e. U konkurenciji su novi filmovi redatelja i redateljica kao što su Radu Jude, Želimir Žilnik, Joshua Oppenheimer, Mike Leigh, Dea Kulumbegashvili, Ira Sachs i drugi, a dodijelit će se nagrade Wild Dreamer / "Dragan Rubeša" za najbolji igrani i dokumentarni film.

U popratnom programu posebno se ističe prva regionalna retrospektiva libanonske redateljice i ratne reporterke Jocelyne Saab (1948.–2019.), naslovljena Jocelyne Saab: Neukroćeno sjećanje. Saab je bila među rijetkim ženama koje su snimale politički angažirane dokumentarce o sukobima i otporima na Bliskom istoku i u Zapadnoj Africi, a njezin filmski i arhivski opus predstavit će se kroz projekcije, predavanje Mathilde Rouxel, autorice prve monografije o Jocelyne Saab, i izložbu video-instalacija Vrtovi rata, koja će predstaviti njene video-instalacije i bogatu arhivsku građu.

Poseban program uključuje i mini-simpozij Doba sukoba / Slike emancipacije, koji promišlja načine na koje filmske slike mogu postati alati otpora. Simpozij će zatvoriti londonski audiovizualni dvojac Dubmorphology performansom Dekodiranje kulturalnog otpora. U MSU Black Boxu održat će se i novo izdanje Kinematografije otpora uz izložbu albanskog umjetnika Drianta Zenelija, koji će izložiti trokanalnu video-instalaciju Zatim sam pronašao meteorite u svojoj sobi, u kojoj kroz osobnu mitologiju, znanstvenu fantastiku i zvuk gradi poetiku marginaliziranih perspektiva.

Drugi dio festivala, Subversive Forum (25. – 31. 5.), održava se u Kulturno informativnom centru (KIC) i okuplja međunarodne intelektualce, filozofe, sociologe i aktiviste. Forum će se baviti temama kao što su militarizacija granica, instrumentalizacija migracija, demonizacija Drugih, eskalacija ratnih sukoba te suzbijanje kritike izraelske politike prema Palestincima. Među sudionicima su Serge Halimi, Donatella di Cesare, Volodimir Iščenko, Nadia Bou Ali, Leandros Fischer, Sita Balani, Raia Apostolova i Boris Buden.

Nakon službenog zatvaranja festivala, od 1. do 6. lipnja, slijedi i Antikapitalistički seminar u suradnji s portalom Slobodni Filozofski, koji će se održati u SKD Prosvjeta, kao produžena refleksija o otporu izvan službenih institucija.

Subversive Festival i ove godine ostaje dosljedan svom motu – povezivanju filma i političke teorije kao prostora borbe, pitanja i stvaranja. U svijetu koji sve više liči na permanentno krizno stanje, ovaj festival nudi rijetku platformu za dijalog i subverziju.