Početkom ljeta u Dubrovniku su održani Terra Madre Balkan susreti. Zašto su značajni hrvatskom tradicijskom pojoprivredniku i njegovom proizvodu te kako protiv monopola na našem tržištu, govore Ivo Kara-Pešić iz udruge Kinookus i Carlo Petrini, pokretač globalnog pokreta Terra Madre
'Osnovna ideja je da se poljoprivrednici iz Hrvatske sretnu s tradicijskim poljoprivrednicima iz drugih zemalja. Ideja je bila da ljudima koji ne mogu odlaziti sa zemlje, približimo neke teme i pokažemo kako svi imaju iste probleme. Problemi su se globalizirali, a pogotovo ovdje u regiji.
Svi smo bili u komunizmu, pa su politike poljoprivrede bile slične, ali bitno je snalaženje u novom sustavu koji još uvijek ne možemo definirati, on nije ni kapitalistički jer puno toga kontrolira država. Problem je u tome što politike ne funkcioniraju na najbolji način jer se sve završi tako da poticaje pokupe oni s političkom vezom.
Industrijska proizvodnja forsira monokulture na ogromnim površinama, do razine da se cijele zemlje pretvaraju u proizvođače samo jedne kulture. Onda možete zamisliti što to znači za eko-sustave.
U industrijskom pristupu poljoprivredi ne radite na kvaliteti tla, nego 'dopingujete' bilje kad što brže daje plod i da taj plod bude što veći. U tradicijskoj poljoprivredi koja poštuje ritam i ciklus prirode, plodovi su manji, različitog oblika, ali nutricionistički puno, puno bolji. Veliki je zadatak uvjeriti ljude da nije poanta u tome koliko si puno pojeo, nego što si pojeo', objašnjava Ivo Kara-Pešić iz udruge Kinookus u reportaži produkcijske kuće Fade In