STEPENICA VIŠE

Bavite se iznajmljivanjem? Onda su ovo stvari koje morate znati kako bi vaš biznis procvao

15.05.2019 u 10:22

Bionic
Reading

Čist i uredan apartman sa svježe opranim ručnicima i posteljinom preduvjet je za zadovoljnog gosta, ali to nije nešto zbog čega bi vas on trebao hvaliti, nego minimum kojim biste ga trebali dočekati. Hoće li s oduševljenjem svoje pozitivno iskustvo prenijeti prijateljima, vašim potencijalnim gostima, to može ovisiti o sitnicama

Gost će, prema procjenama, svoje iskustvo boravka u vašem apartmanu prenijeti barem dvadesetorici ljudi, a taj broj može biti i veći ukoliko imate nezadovoljnog korisnika kojemu je nešto zasmetalo. Zahvaljujući sve većem broju platformi za razmjenu iskustava, dobar ili loš glas o vama vrlo lako danas dolazi i do globalne publike.

Lijepo uređen apartman, soba ili kuća na dobroj lokaciji i s divnim pogledom danas nisu dovoljni i nisu jamac zadovoljnih posjetitelja, a ne zaboravite da su zadovoljni gosti - lojalni gosti koji će vam se rado vraćati.

Stoga neka dio vaših promotivnih aktivnosti i sredstava bude usmjeren i na njihovo zadovoljstvo, za koje su često dovoljne sitnice i mali znakovi pažnje. Uz njih će vam lakše progledati kroz prste i za sitne propuste koji se uvijek mogu dogoditi.

Nije naodmet spomenuti da čak 60 posto turista navodi kako su za pozitivno korisničko iskustvo voljni platiti više, pa imajte i to na umu kad osmišljavate svoju ponudu kojom gostima želite pružiti odlično iskustvo od njihova dolaska pa sve do odlaska.

Mali i srednji iznajmljivači u svijetu prakticiraju darovanje poklončića svojim gostima, a ova praksa još uvijek nije zaživjela u Hrvatskoj i samo je donekle prakticiraju iznajmljivači koji se osim turizmom bave poljoprivredom.

Bočica vina ili maslinovog ulja, šaka suhih smokava ili teglica pekmeza od naranči, čiju ste prodaju uredno oglasili tik do natpisa 'apartmani', neće vas koštati gotovo ništa. Dočeka li nešto od toga vašeg gosta kao mali znak dobrodošlice, sigurno ga neće učiniti nezadovoljnim, a vama će dovući još jednog kupca.

Čak i ako nemate vlastitu proizvodnju, u svome mjestu ili bližoj okolici sigurno imate OPG-ove od kojih možete nabaviti male poklone lokalnih proizvoda koje turisti uvijek cijene, a uz malo poslovnog duha za svoje goste u dogovoru s proizvođačem možete dogovoriti i povoljnije cijene.

Činjenica je, nažalost, da još uvijek možemo jeftinije nabavljati u supermarketima nego od domaćih proizvođača, ali vaši će gosti cijeniti upravo ono lokalno proizvedeno, a za to su spremni i platiti više. Nemate li vremena za obilazak OPG-ova, proizvode hrvatskog sela možete jednostavno nabaviti udobno zavaljeni u fotelju putem online prodaje.

Idealan poklon trebao bi biti jednostavan, zanimljiv i reprezentativan za Lijepu Našu. Ne bi trebao biti velik ni pretenciozan. Ukoliko može, neka prenosi lokalni karakter smještajnog kapaciteta. Nikako nemojte potrošiti malo bogatstvo na njega. Isto tako, skupi pokloni dobrodošlice mogu odati pogrešan dojam. Preporučujemo vam vrijednost od 50 do 100 kuna po osobi, a taj trošak koji možete ukalkulirati u cijenu višestruko će vam se isplatiti.

Na putu se događaju razne nepredviđene situacije, a čak i ako putovanje s drugog kraja Europe vašem gostu protekne u najboljem mogućem redu, možda zapne zbog prometne nesreće na A1 ili ne ulovi planirani trajekt. Dogodi li mu se to u večernjim satima, možda neće više imati volje i vremena za restoran, a to što ste mu na vrijeme uključili hladnjak neće mu puno značiti u tom trenutku.

Neki turisti skloni su sa sobom nositi zalihe hrane za dva tjedna, ali čak vam ni oni neće zamjeriti ako ih u tom hladnjaku uz bocu vode dočeka mali znak pažnje, kojim im pokazujete da vam je stalo do njih.

Ukoliko se radi o starim gostima, vjerojatno ste već upoznali i njihove navike pa ako ste primijetili da svoje prehrambene potrebe ne zadovoljavaju u restoranima, nego obroke pripremaju sami, potrudite se da ih dočeka nešto od nezaobilaznih namirnica poput ulja, brašna ili raznih umaka na bazi rajčice.

Slobodno provjerite tko vam dolazi u posjet i poklon dobrodošlice prilagodite tome. Flaša finog hrvatskog vina zadovoljit će jednako mladi par, roditelje s djecom ili umirovljenike, a čak i ako ne piju alkohol, može biti zgodan suvenir koji će ponijeti iz Hrvatske.

Domaći prirodni sokovi obradovat će mališane i teško da će koja mama imati nešto protiv njih te će možda poželjeti kupiti još koju bocu i ponijeti je doma. Ovisno o strukturi gostiju, možete napraviti i zajednički poklon dobrodošlice.

Ako niste sigurni da ćete hranom ili pićem svojim gostima stvoriti pozitivne dojmove, pokušajte učiniti to malim poklonima iznenađenja koji će ih dočekati u kupaonici. Sapuni ili kozmetika s mirisima lokalnog bilja rijetko koga će ostaviti ravnodušnim.

Ako nemate vlastite proizvode ili se ne možete osloniti na lokalne OPG-ove, kupnja putem Žutog klika može biti odličan način nabavke poklona dobrodošlice za goste. Zalihe planirajte za cijelu sezonu pa ako vam nešto i ostane, lako ćete potrošiti sami. Ukoliko primijetite da se nešto brže troši i vaši gosti pokazuju povećani interes za određenim proizvodima, lako u nekoliko klikova možete naručiti nove zalihe koje će za nekoliko dana stići na vašu adresu, a dostava će biti besplatna.

Imajte na umu to da suvenir ne mora biti samo vizualnog karaktera pa razmislite i o tome da vaš gost ponese kući mirise i okuse iz vašeg kraja.