NUDE TOLIKO TOGA

Britanci savjetuju što posjetiti, a što izbjegavati: Evo koje hrvatske destinacije su među njima

26.03.2025 u 18:33

Bionic
Reading

U svijetu u kojem masovni turizam ugrožava mnoge europske destinacije još uvijek postoje mjesta koja su zadržala svoj izvorni šarm, ljepotu i autentičnost

Europa, koja čini samo 6,8 posto kopnene površine Zemlje, privlači čak 53,3 posto svih turista na svijetu - što iznosi nevjerojatnih 747 milijuna posjetitelja u 2024.

Usprkos tome, postoje skriveni kutci kontinenta koji su ostali pošteđeni navale turista sa štapovima za selfi i rezervacijama s Airbnba, piše The Telegraph.

Evo što morate znati o sirevima i vinu Izvor: Profimedia / Autor: Neven Bučević montaža

Evo koja mjesta treba izbjegavati, a koja umjesto njih možete posjetiti:

Francuska: Izbjegnite Saint Tropez, otkrijte Moselle

Malo ribarsko selo Saint Tropez s tek 3586 stalnih stanovnika tijekom ljetne sezone dnevno prima nevjerojatnih 80.000 posjetitelja. Gužve su toliko intenzivne da je za posljednja dva kilometra vožnje do centra potrebno čak dva sata. Čak je i gradonačelnica Sylvie Siri nedavno savjetovala: 'Ne dolazite ljeti. Dođite u proljeće, kada je to Saint Tropez iz našeg djetinjstva.'

Iako slavni i bogati i dalje slijeću helikopterima, običnim posjetiteljima ostaju samo pretrpane uske ulice i potraga za nečim što si mogu priuštiti. Istina je da Saint Tropez izvan sezone nije ništa posebniji od desetaka drugih mediteranskih sela - jedina razlika je u tome što možete reći da ste bili u njemu.

Neistraženi Moselle

Nasuprot tome, regija Moselle na granici s Luksemburgom i Njemačkom ostaje neistraženi dragulj. Industrijska reputacija odbija turiste, no upravo je to njezina prednost. Ondje ćete pronaći fascinantne utvrde Maginotove linije - čak 142 fortifikacije razbacane nekoliko kilometara od granice.

Najveća utvrda, Hackenberg u Veckringu, prostire se na 80 hektara s podzemnim tunelima dugim 10 kilometara. Ove impresivne građevine smještene su u prekrasnom krajoliku rijeka, pašnjaka i šuma te s iznimno slikovitim selima poput Rodemacka i Sierck-les-Bainsa.

Divni Metz pak oduševljava parkovima, žutim kamenom Jaumont u monumentalnom centru i katedralom Saint Etienne s najimpresivnijom kolekcijom vitraja na svijetu. Ondje možete uživati u lokalnim specijalitetima poput quichea Lorraine i kolačima sa šljivama, uz francuska vina iz regije Moselle, dok se radujete činjenici da su svi ostali turisti - negdje drugdje.

Španjolska: Zaobiđite Sevillu, istražite Extremaduru

Barrio de Santa Cruz u Sevilli nekada je bio autentična četvrt u kojoj su domaćice u kućnim ogrtačima čistile svoje pragove, a kroz željezne rešetke mogli su se vidjeti vrtovi puni geranija. Danas je oko 60 posto stanova u turističkom najmu, a nekadašnji šarm zamijenili su suveniri i buka turista.

Očaravajuća Extremadura

Samo nekoliko sati vožnje sjeverno od Seville nalazi se Extremadura - rijetko naseljena regija koja na prvi pogled djeluje negostoljubivo zbog visokih temperatura, ali odmah očarava posjetitelje. Gradovi poput Cáceresa i Trujilla među najljepšima su u Španjolskoj, izgrađeni bogatstvom osvajača iz 16. stoljeća, s fantastično očuvanim palačama i crkvama.

Južnije je Mérida s impresivnim rimskim ostacima pod zaštitom UNESCO-a, a dalje je mali grad Zafra s elegantnim arkadnim trgovima. Ove gradove okružuju plodne ravnice i dehesa (vrsta šumovitog pašnjaka), gdje se uzgajaju svinje i proizvodi dobar pršut, kao i dimljena paprika pimentón, a i prave se izvrsna vina. Zašto ova regija još nije postala meta masovnog turizma, ostaje misterij.

Italija: Izbjegnite Veneciju, otkrijte Umbriju

Venecija je možda najočitiji primjer destinacije uništene turizmom. Unatoč uvođenju pristojbe od pet eura tijekom vrhunca sezone 2024., broj posjetitelja nije se smanjio. Kombinacija jeftinih letova i slave na društvenim mrežama znači da posjetitelji često brojnošću nadmašuju stanovnike u omjeru dva prema jedan.

Zeleno srce Umbrije

Umbrija, poznata kao 'zeleno srce Italije', ostaje alternativna destinacija - izvan glavnih željezničkih pravaca, s malim aerodromom, teže je dostupna. Samo hodočasničko mjesto Assisi, dom sv. Franje, privlači veliki broj turista. Inače, ima mnogo prostora za sve i mnogo prijateljskih lokalaca koji nisu navikli na turiste.

Poput susjedne Toskane, ovo je regija ponosnih malih gradova sa svojim receptima i tradicijama: Spoleto ima ljetni glazbeni i umjetnički festival, Orvieto podzemne prolaze i veličanstvenu katedralu, a Gubbio je toliko autentično srednjovjekovni da očekujete susret s Danteom na ulici.

Grčka: Zaobiđite Mikonos, otkrijte Tasos

Ilegalna gradnja je 'izvan kontrole' na Mikonosu. Izvan labirinta butika niču novi hoteli i improvizirani beach klubovi. S ležaljkama po 300 eura i restoranima s previsokim cijenama, ne čudi to da je došlo do pada međunarodnih letova za sedam posto od siječnja do svibnja 2024. na taj otok.

Najsjeverniji grčki otoci, iako nekoliko stupnjeva hladniji od južnih, rijetko su na turističkim radarima. Tasos, 12. najveći grčki otok, udaljen je samo 10 minuta vožnje preko azurnih voda od grada Kavale i nudi sve najbolje što možete zamisliti.

Homerova inspiracija za Kalipso, otok Sirena u Odiseji, Tasos je bio član saveza grčkih gradova država poznatog kao Delski savez u 5. stoljeću prije Krista, što mu je donijelo nadimak 'Atena sjevera'. Monumentalni lukovi koji uokviruju vrtove, antički sarkofazi naslagani uz ceste i masivni kameni zidovi na obroncima podsjećaju na nekadašnju slavu.

Otok ima 60-ak plaža s pijeskom finim i bijelim poput bilo koje karipske uvale, a cijene su pristupačne u tradicionalnim tavernama smještenim u živopisnim mjestašcima.

Hrvatska: Izbjegnite Dubrovnik, otkrijte Velebit

Posjetitelji ljeti možda uživaju u šetnji romantičnim kamenim ulicama starih gradova Dubrovnika, Splita, Zadra i Rovinja, čije su povijesne zgrade pažljivo obnovljene. Ali gentrifikacija je desetkovala stari način života. Domovi u kojima su nekada živjele lokalne obitelji (često tri generacije odjednom) sada su elegantni apartmani ljeti, ali zjape prazni tijekom zime.

Prostori u prizemlju, nekada cjelogodišnje kvartovske kavane, pekare i knjižare, sada su fast food objekti, sezonski koktel-barovi i turističke agencije, zaključani i zatvoreni veći dio godine. Stoljetne zajednice starih četvrti, sa svim svojim autentičnostima i nesavršenostima, izbrisane su.

Divlji Velebit

Što je teže pristupiti mjestu, veća je vjerojatnost da je ostalo netaknuto. Zato biste se za najbolji bijeg u prirodu trebali uputiti u planine.

Dinarsko gorje tvori moćan planinski lanac iza hrvatske obale, a Velebit, nastanjen medvjedima, vukovima, risovima i divokozama, najimpresivniji je njegov dio. Ondje krški krajolik Nacionalnog parka Sjeverni Velebit kombinira visoke vapnenačke vrhove (neki preko 1600 metara), bujne šume hrasta medunca, bijelog graba, bukve i crnog bora, dobro održavane planinske staze (označene crveno-bijelim oznakama) i botanički vrt s autohtonim biljkama.

Turska: Zaobiđite Antalyu, otkrijte poluotok Datça

Antalya je 2024. godine primila rekordan broj od 17,3 milijuna posjetitelja, s čak četiri milijuna Rusa kao najvećom skupinom i Britancima kao trećom najvećom (1,57 milijuna turista). S turizmom kojim sve više dominiraju all inclusive hoteli istočno i jugozapadno od grada Antalye, brzo gubi svoju 'tursku vibru' i postaje tipična mediteranska destinacija.

Netaknuti poluotok Datça

Dug i uzak prst vapnenca, koji čini poluotok Datça, pruža se zapadno od turskog kopna u divno Egejsko more. Glavna cesta do poluotoka vodi kroz turistički zasićeni Marmaris; jednako prepunjeni Bodrum leži samo 20 nautičkih milja sjeverno preko zaljeva Gökova. Ipak, usprkos tolikoj turističkoj aktivnosti, ovaj uspavani, rijetko naseljeni poluotok ostao je nevjerojatno netaknut.

Smještaj u gradu Datça i selima duž južne obale poluotoka, kao što su Hayitbükü, Ovabükü i Palamutbükü, uglavnom je ograničen na obiteljske pansione i male hotele. Restorani su većinom ležerni, staromodna turska mjesta specijalizirana za meze i ribu s roštilja.

Portugal: Izbjegnite Porto, otkrijte jugozapadnu obalu Algarve

Porto, nekada skriven dragulj, postao je svojevrsna žrtva svojih atrakcija: šarenila crkava s plavo-bijelim pločicama, razgledničkog gradskog pejzaža šarenih kuća na katove, prekrasne rijeke Douro s mnoštvom mostova i, naravno, posjeta brojnim riječnim kućama s ponudom porta. Ovaj grad sa sedam milijuna posjetitelja godišnje više nije skrivena destinacija u sjeni Lisabona.

Netaknuta jugozapadna obala Algarve

Ako vas kad izgovorite 'Algarve' to odmah asocira na moderno dizajnirane terene za golf, plaže na kojima su ljudi 'kao sardine' ili bučne pubove, onda ste se uputili na pogrešno mjesto.

Algarve, najjužnija od pet regija kontinentalnog Portugala i rijetko posjećena dionica njezine atlantske obale, utočište je za sve one koji žele napustiti užurbanost svakodnevice i nakratko uroniti u opuštene životne radosti.

Ograničenja razvoja znače da ovaj ekološki osjetljiv krajolik ima malo hotela ili odmarališta. Umjesto toga, on je utočište sastavljeno od trošnih vapnenačkih i pješčenjačkih litica, pješčanih dina te mediteranskog grmlja i trava. Biciklizam je opcija, ali pješačenje se ne može nadmašiti za pravi doživljaj. Npr. dionica od Lagosa do Sagresa savršena je za ležernu trodnevnu šetnju. Zvuči primamljivo, zar ne?