Mačke su čak i danas mnogima misterij, iako znamo dosta o njima. Slijedi deset zanimljivosti o mačkama koje možda niste znali
Egipatske svete životinje
Mačke su u drevnom Egiptu imale poseban status – bilo je protuzakonito pokušati prokrijumčariti mačku iz kraljevstva. Kad bi mačka u Egiptu uginula, njeni vlasnici bi u znak žalosti obrijali obrve, te joj priredili poseban sprovod, a na kraju bi je balzamirali. Napravili bi joj malu drvenu masku za lice, a njenu mumiju bi pohranili u obiteljsku grobnicu zajedno s balzamiranim miševima kako bi imala što ganjati u sljedećem životu.
U 19. stoljeću pronađeno je više od 300.000 mumificiranih mačaka. Pretpostavljamo kako nije čudno da su se Egipćani toliko trudili oko svojih mačaka s obzirom da su imali boginju s licem mačke – Bastet. Egipatska pasimna mačke smatra se najstarijom na svijetu, a drevni Egipćani zvali su je svojom riječi za mačku – 'mau'.
Iako se mačke najčešće povezuju s drevnim Egiptom, najstariji grob nečije ljubimice pronađen je na Cipru, a star je 9.500 godina.
Uvijek ponosno uspravna
Šalu na stranu, mačke koje gone lovinu uvijek drže svoju glavu paralelno s tlom, bez obzira na to što im se događa s ostatkom tijela. Kad silaze s drveta, moraju se spuštati unatrag jer su im pandže svijene u jednom smjeru. U slučaju pada, mačke imaju refleks kojim se ispravljaju u zraku i šire kako bi usporile sletanje. Zahvaljujući tome, kao i snažnim nožnim i leđnim mišićima, te vrlo savitljivoj kičmi, mačke mogu preživjeti pad s visine od čak 20 metara.
Rijetko su budne
Mačke su uglavnom budne samo jednu trećinu svojih života. Većina mačaka spava oko 16 sati dnevno. Jedan od razloga zašto male mačke spavaju puno je jer jedino tada luče hormon rasta. Trećinu vremena kad su budne, mačke troše na osobnu higijenu.
Mačke pričaju samo s ljudima
Mačke u divljini uglavnom ne mijauču. To je nešto što rade samo u blizini ljudi, i to uglavnom kako bi dobile hranu ili nešto drugo. Mačke mogu proizvesti oko 100 različitih zvukova. Znanstvenici još uvijek nisu sigurni kako mačke predu – pretpostavljaju kako se radi o vibraciji glasnica duboko u grlu.
Nevjerojatno su popularne
Na svijetu postoji oko 500 milijuna kućnih mačaka koje se daju razvrstati u 40 pasmina, a ima ih tri puta više nego pasa koji su ljubimci.
Nisu uvijek bile popularne
Mačke su u srednjem vijeku došle na loš glas jer ih je papa Inocent VIII proglasio zlima, nakon čega ih je tisuće stradalo. Smanjeni brojevi mačaka samo su pogoršali učinak kuge koja je poharala poznati svijet.
Mačke su vjerojatno dobile lošu reputaciju zbog priča o tome kako je Adamova prva žena Lilith u obliku crne mačke pila krv uspavanim bebama. Također ih se povezivalo s vješticama i crnom magijom. S druge strane, crne mačke su u Velikoj Britaniji i Australiji simbol sreće.
Prva mačka u svemiru
Prva mačka koja je postala astronaut zvala se Felicette i bila je iz Francuske. Znanstvenici su je lansirali u svemir, no za razliku od raznih drugih životinja koje su na takvim putovanjima izgubile život, Felicette se vratila živa.
Sličnije su nam nego što mislimo
Mačke imaju 300 milijuna neurona što je tri puta više nego što psi imaju, a njihov mozak sličniji je našem nego psećem. Zanimljivo, ljudi i mačke imaju identične regije mozga zadužene za osjećaje.
Pokušavaju nadmašiti zečeve
Zečevi su poznati po tome kojom se brzinom razmnožavaju, no ni mačke nisu lijene kad je u pitanju seks. Najveće leglo za koje se zna imalo je 19 mačića od kojih je 15 preživjelo.
Mačka po imenu Dusty drži rekord za najviše okoćenih mačića – čak 420. Znanstvenici procjenjuju kako par mačaka i njihovi potomci tijekom sedam godina mogu na svijet donijeti gotovo pola milijuna mačića.
Najstarija mačka koja se okotila zvala se je Kitty, a imala je 30 godina.
Lijevo ili desno?
Mačke, kao i ljudi, više koriste jednu prednju šapu od druge. Zanimljivo, ženke su uglavnom dešnjakinje, dok su mužjaci češće ljevaci.