Od kroničnih nezaraznih bolesti, od kojih su neke od najčešćih hipertenzija i dijabetes, na svijetu svake godine umire oko 41 milijun ljudi.One su, dakle, odgovorne za smrt 70% svjetske populacije na godišnjoj razini. Uzroci tih bolesti su mnogobrojni, ali činjenica je da obiteljska anamneza i način života pritom igraju važnu ulogu
Kada je u pitanju hipertenzija odnosno povišeni krvni tlak, ona može biti esencijalna ili sekundarna. Kod esencijalne hipertenzije uzroci su višebrojni – od genetskih faktora do prekomjernog unosa soli. Sekundarna hipertenzija, pak, visoki je krvni tlak izazvan nekim drugim poremećajem. To može biti Cushingov sindrom, tromboza bubrežnih vena, embolija bubrežne arterije, hemolitički-uremički sindrom i tako dalje. Obasuli smo vas s prevelikom količinom nepoznatih termina? Ništa čudno, medicinskom terminologijom barataju stručnjaci, a mnogi od nas nisu među njima. Ipak, nikome to nije opravdanje da se ne brine o vlastitom zdravlju, a jedan od kvalitetnih načina za to jest zdravstvena pismenost.
Riječ je o sposobnosti pojedinca da u bilo kojem trenutku života može pronaći, razumjeti i koristiti zdravstvene informacije i usluge za vlastitu dobrobit. Zdravstvena pismenost može nam pomoći u prevenciji, ali i boljem upravljanju bolestima i neočekivanim situacijama. S druge strane, nepoznavanje osnovnih zdravstvenih pojmova često može biti opasno, čak i pogubno. Tako i na primjeru hipertenzije, osoba koja ima predispozicije da razvije visoki krvni tlak, trebala bi znati kakva je to bolest zapravo, kako je prevenirati, kako se liječi i koje promjene treba uvesti u životu kako bi se hipertenzija držala pod kontrolom. Ako ne zna, ta bolest može biti vrlo opasna, čak i pogubna za život. Zato stručnjaci s razlogom tvrde da je neodgovarajuća razina zdravstvene pismenosti „tiha epidemija“ koja kola svijetom.
Upravo s ciljem da educira građane o temeljnim zdravstvenim pojmovima, farmaceutska tvrtka Sandoz prije dvije godine pokrenula je kreiranje zdravstvenih rječnika.
„Sandoz se kroz zdravstvene rječnike bavi bazičnim opismenjavanjem, jer smo svjesni da pacijenti moraju razumjeti liječnike, ljekarnike, znati rastumačiti što piše na uputama o lijeku, znati gdje pronaći relevantno objašnjenje o nepoznatom zdravstvenom terminu, a sve kako bi razumjeli vlastito zdravstveno stanje. Zdravstvena pismenost je potrebna svakome i na njoj trebamo raditi“, poručila je Ana Gongola, članica Uprave Sandoza na prošlogodišnjem zdravstvenom summitu „Back Together“.
Kako bi zaustavili „“tihu epidemiju“, ali i educirali se o brojnim drugim, zanimljivim temama iz područja medicine i znanosti, baš svatko je pozvan da 17. i 18. rujna 2022. godine sudjeluje na drugom po redu „Back Together“ summitu. Zanimljivi govornici pružit će gledateljima posebno iskustvo kroz kvalitetan zdravstveno-edukativni sadržaj. Svoju besplatnu prijavnicu za sudjelovanje možete osigurati već danas. Ispunite je OVDJE i uživajte u dvodnevnom summitu s ljudima koji pomažu, inspiriraju i kreiraju bolji zdravstveni svijet za sve nas.