NJEGA NAM JE VAŽNA

Hrvati najviše koriste ovaj kozmetički proizvod

18.12.2015 u 19:13

Bionic
Reading

Proizvodi za njegu lica i tijela još su popularniji dolaskom zimskih mjeseci. Zaštititi kožu od hladnoće, bilo da je riječ o licu, usnama, rukama ili cijelome tijelu, praktički je neizostavno, a izgleda da je tijekom hladnih dana Hrvatima najvažnije dobro zaštiti kožu na rukama

Kada je riječ o kupovnim preferencijama, ne treba čuditi niti podatak da se oko 70 posto maloprodaje ovih proizvoda realizira kroz kanal drogerijskih lanaca.

Istraživanje magazina Ja trgovac i agencije Hendal pokazalo je da kremu za ruke koristi više od 70 posto ispitanika, kremu za lice njih gotovo 60 posto, a balzam za usne više od 40 posto anketiranih građana.

Šest od deset (59,3%) ispitanih građana izjavilo je da koristi kremu za lice, dok preostalih 40,7 posto kaže da ne koristi ovaj kozmetički proizvod.

Kod korisnika kategorije primjećuje se visoka frekvencija korištenja jer dvije trećine njih (65,9%) ističe da kremu za lice koristi svakodnevno. Nekoliko puta tjedno ove kreme koristi 27% ispitanika, jednom tjedno njih 3,8 posto, a 3,3 posto navodi da je koriste jednom mjesečno ili rjeđe.

Krema za ruke bilježi još veću razinu korištenja jer 71,2 posto ukupno ispitanih deklarira se korisnicima ove kategorije. Preostalih 28,8 posto kaže pak da ne koristi kreme za ruke.

Njega ruku je manje aktivna po učestalosti korištenja od njege lica. Naime, kremu za ruke svakodnevno koristi nešto više od polovice korisnika (54,3%). Značajan udio ima i odgovor nekoliko puta tjedno s 25,9% udjela, a nije bez značaja niti frekvencija jednom mjesečno ili rjeđe s 13,6 posto. Na kraju dolaze korisnici koji kreme za ruke koriste jednom tjedno kojih ima ukupno 6,1 posto.

U jeku zimske sezone upitali smo i koriste li građani balzam za usne. Potvrdno je odgovorilo 41,5 posto sudionika ankete, dok ovaj kozmetički preparat ne koristi preostalih 58,5 posto ispitanika.

Istraživanje je provedeno tijekom studenog 2015. na nacionalno reprezentativnom uzorku od 400 građana Republike Hrvatske starijih od 15 godina.

Tijekom istraživanja provedena je stratifikacija po šest regija i četiri veličine naselja uz metodu slučajnog odabira kućanstva i ispitanika unutar pojedinog kućanstva pri čemu je uzorak stanovništva uravnotežen prema spolu, dobi i obrazovnom statusu ispitanika.